Högsby vs Mönsterås — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
22
Trygghet
67
20
Ekonomi
32
34
Boende
52
35
Utbildning
72
52
Hälsa & vård
47
17
Livsmiljö
35
Nyckeltal
5 134 stInvånare12 978 st
34,07%Skatt inkl. region34,07%
48,5 årMedelålder46,5 år
6 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 700 kr/m²
823 per 100 000 invVåldsbrott722 per 100 000 inv
4,3%Ungdomsarbetslöshet7,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
450 000 kr
700 000 kr
800 000 kr
1 650 000 kr
650 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
217,9Meritvärde åk 9213,2
87,3%Behöriga till yrkesprogram87,6%
83,6%Behöriga till NV/teknik82,4%
73,3%Behöriga lärare90,4%
Hälsa & vård
82,4Nöjdhet med vården82,4
81%Tillgång till sjukvårdSaknar data
80%Upplever rimlig väntetid80%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-2,6%Inrikes flyttnetto-0,4%
-3,5%Befolkningstillväxt-0,7%
8,5VAB-dagar per förälder7,3
12,9Barn i idrott18,2
81,4%Inskrivna i förskola89,8%
11,0Barngruppsstorlek 1–3 år12,9
4,4Barn per anställd4,6
42,9%Behöriga förskollärare56,6%
Jobb & arbetsmarknad
74,0%Sysselsättningsgrad81,9%
335 700 krMedianinkomst388 900 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
45%Invånare som pendlar41%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet47
23,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet6,6%
10,4%Anmälda brott per invånare8,1%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
47%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,7 kmAvstånd till skyddad natur3,4 km
47%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
15%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 040 krKultursatsning1 420 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
9,0%Elever i kulturskola10,9%
Klimat
1853 hSoltimmar/år1707 h
499 mmRegn/år478 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 621 krSkola & förskola32 600 kr
23 835 krÄldreomsorg19 402 kr
9 477 krFunktionsnedsättning & LSS13 931 kr
7 811 krIndivid & familjeomsorg6 379 kr
6 422 krInfrastruktur & miljö6 087 kr
2 338 krKultur & fritid2 597 kr
1 446 krPolitisk verksamhet1 120 kr
1 429 krÖvrig verksamhet598 kr
49 krHälso- och sjukvård96 kr
Investeringar · Mkr
32 MkrTotal investering123 Mkr
0 MkrByggnader & mark35 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier17 Mkr
16 MkrEntrepr. & konsulter72 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,1%29,6%
M11,8%14,9%
SD27,0%28,0%
C5,9%5,0%
V5,5%5,1%
KD15,4%9,6%
L2,9%3,5%
MP3,0%2,6%
S27,1%
SD27,0%81,8%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S26,0%44,0%
M8,3%8,8%
SD17,4%23,1%
C7,3%9,7%
V4,8%4,9%
KD35,4%7,5%
L0,7%2,0%
S26,0%
SD17,4%77,3%Deltagart83,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-2,0
M+0,1+0,9
SD-3,6-2,6
C-1,8-1,2
V+1,6+1,5
KD+4,6+1,6
L+1,7+0,9
MP+1,1+0,5
S-3,6-2,0
SD-3,6-2,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

