Högsby vs Mönsterås — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HögsbyMönsterås
27,1%
S29,6%
11,8%
14,9%
27,0%
SD28,0%
5,9%
5,0%
5,5%
5,1%
15,4%
9,6%
2,9%
3,5%
3,0%
2,6%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 86,1%
Kommun 2026
HögsbyMönsterås
26,0%
S44,0%
8,3%
8,8%
17,4%
SD23,1%
7,3%
9,7%
4,8%
4,9%
35,4%
7,5%
0,7%
2,0%
0,0%
0,0%
Valdeltagande 77,3%Valdeltagande 83,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Högsby, den ljusare undre är Mönsterås. Skillnaden är Högsby minus Mönsterås i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,7 % 46,2 % | 41,3 % 39,4 % | 39,3 % 39,1 % | 31,8 % 31,9 % | 30,8 % 31,6 % | 27,1 % 29,6 % | -2,4 |
| SD | 5,2 % 3,7 % | 7,5 % 6,5 % | 19,9 % 18,4 % | 26,7 % 26,3 % | 30,7 % 30,6 % | 27,0 % 28,0 % | -1,0 |
| M | 15,8 % 17,3 % | 21,3 % 23,1 % | 14,7 % 16,9 % | 15,0 % 13,8 % | 11,8 % 14,0 % | 11,8 % 14,9 % | -3,0 |
| KD | 7,1 % 6,7 % | 6,1 % 5,6 % | 5,3 % 4,3 % | 7,6 % 6,5 % | 10,7 % 8,0 % | 15,4 % 9,6 % | +5,7 |
| C | 14,7 % 12,3 % | 11,3 % 10,4 % | 10,6 % 9,7 % | 9,8 % 10,0 % | 7,7 % 6,3 % | 5,9 % 5,0 % | +0,9 |
| V | 5,1 % 5,2 % | 4,3 % 5,4 % | 4,1 % 4,5 % | 5,3 % 5,3 % | 3,9 % 3,6 % | 5,5 % 5,1 % | +0,4 |
| MP | 2,1 % 2,8 % | 3,7 % 4,4 % | 2,3 % 3,1 % | 1,5 % 2,1 % | 1,9 % 2,2 % | 3,0 % 2,6 % | +0,3 |
| L | 4,2 % 4,2 % | 3,4 % 4,3 % | 1,9 % 2,4 % | 1,5 % 3,1 % | 1,2 % 2,6 % | 2,9 % 3,5 % | -0,6 |
| ÖVR | 1,1 % 1,5 % | 1,1 % 0,9 % | 0,7 % 0,7 % | 0,8 % 1,1 % | 1,4 % 1,2 % | 1,3 % 1,6 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%29,6%-2,4ppValdeltagande: Högsby 81,8% · Mönsterås 86,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

