Höör vs Eslöv — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
54
Trygghet
19
68
Ekonomi
76
89
Boende
38
68
Utbildning
40
23
Hälsa & vård
32
78
Livsmiljö
84
Nyckeltal
17 680 stInvånare35 126 st
32,63%Skatt inkl. region31,72%
43,0 årMedelålder41,3 år
19 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)15 600 kr/m²
915 per 100 000 invVåldsbrott1 056 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 250 000 kr
1 000 000 kr
2 600 000 kr
2 800 000 kr
1 400 000 kr
1 450 000 kr
Utbildning
234,6Meritvärde åk 9222,0
88,9%Behöriga till yrkesprogram78,3%
85,2%Behöriga till NV/teknik71,2%
78,3%Behöriga lärare90,6%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
90%Tillgång till sjukvård84%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,6%Inrikes flyttnetto+0,5%
+0,9%Befolkningstillväxt+0,6%
7,3VAB-dagar per förälder8,0
31,3Barn i idrott23,8
91,3%Inskrivna i förskola89,7%
10,9Barngruppsstorlek 1–3 år13,9
5,6Barn per anställd5,6
44,0%Behöriga förskollärare49,6%
Jobb & arbetsmarknad
83,6%Sysselsättningsgrad80,6%
402 500 krMedianinkomst385 700 kr
70,9Nöjdhet med företagsklimat69,0
61%Invånare som pendlar60%
Trygghet
54Kommunindex för trygghet45
19,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
4,7%Brottsoro påverkar livskvalitet7,9%
9,5%Anmälda brott per invånare10,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
89%Skötsel av naturområden71%
Kultur & fritid
53%Kultur- och nöjesliv54%
977 krKultursatsning1 394 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande78%
15,6%Elever i kulturskola11,0%
Klimat
1786 hSoltimmar/år1781 h
566 mmRegn/år589 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 677 krSkola & förskola34 628 kr
13 597 krÄldreomsorg12 285 kr
8 070 krFunktionsnedsättning & LSS9 450 kr
5 261 krInfrastruktur & miljö5 790 kr
3 320 krKultur & fritid3 877 kr
2 933 krIndivid & familjeomsorg5 427 kr
948 krPolitisk verksamhet745 kr
624 krÖvrig verksamhet421 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
154 MkrTotal investering380 Mkr
16 MkrByggnader & mark19 Mkr
15 MkrMaskiner & inventarier23 Mkr
113 MkrEntrepr. & konsulter332 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 75% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,0%26,3%
M19,7%18,4%
SD25,9%25,9%
C6,2%5,7%
V5,8%7,9%
KD6,5%5,2%
L4,7%4,3%
MP8,3%4,9%
S21,0%
SD25,9%86,3%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S18,9%29,9%
M30,8%17,8%
SD19,3%25,1%
C6,9%6,8%
V6,4%8,5%
KD3,7%4,4%
L3,1%2,5%
MP8,3%4,1%
S18,9%
SD19,3%84,5%Deltagart80,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,1-2,0
M+2,1+0,7
SD-4,8-4,8
C+0,9+0,5
V+0,6+3,2
KD+0,5+0,5
L+0,4+0,7
MP+2,1+1,3
S-2,1-2,0
SD-4,8-4,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

