Hudiksvall vs Bollnäs — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
52
Trygghet
25
60
Ekonomi
31
63
Boende
37
60
Utbildning
37
26
Hälsa & vård
36
52
Livsmiljö
42
Nyckeltal
37 341 stInvånare26 018 st
33,12%Skatt inkl. region33,37%
46,0 årMedelålder45,9 år
17 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)12 000 kr/m²
972 per 100 000 invVåldsbrott980 per 100 000 inv
7,2%Ungdomsarbetslöshet8,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
800 000 kr
2 100 000 kr
1 750 000 kr
1 500 000 kr
1 300 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9222,2
85,4%Behöriga till yrkesprogram79,5%
80,1%Behöriga till NV/teknik76,3%
84,0%Behöriga lärare78,8%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
86%Tillgång till sjukvård87%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,9%
7,4VAB-dagar per förälder7,2
34,5Barn i idrott29,0
87,6%Inskrivna i förskola90,5%
12,6Barngruppsstorlek 1–3 år12,4
5,6Barn per anställd4,9
57,5%Behöriga förskollärare60,3%
Jobb & arbetsmarknad
83,6%Sysselsättningsgrad80,3%
386 700 krMedianinkomst364 200 kr
82,1Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
14%Invånare som pendlar23%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet52
18,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
4,6%Brottsoro påverkar livskvalitet3,2%
11,2%Anmälda brott per invånare9,6%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
67%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
3,0 kmAvstånd till skyddad natur2,2 km
77%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
57%Kultur- och nöjesliv74%
1 378 krKultursatsning1 237 kr
83%Bibliotek & kulturfrämjande87%
11,8%Elever i kulturskola13,2%
Klimat
2709 hSoltimmar/år1838 h
672 mmRegn/år705 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 232 krSkola & förskola31 158 kr
17 888 krÄldreomsorg18 919 kr
10 891 krFunktionsnedsättning & LSS9 191 kr
5 401 krInfrastruktur & miljö5 137 kr
5 157 krIndivid & familjeomsorg6 375 kr
3 259 krKultur & fritid3 556 kr
1 243 krÖvrig verksamhet614 kr
875 krPolitisk verksamhet1 191 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
634 MkrTotal investering130 Mkr
401 MkrByggnader & mark0 Mkr
53 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
117 MkrEntrepr. & konsulter101 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,6%32,2%
M17,1%15,9%
SD19,1%21,9%
C8,6%7,3%
V6,2%6,2%
KD5,5%7,1%
L3,7%3,8%
MP5,3%4,1%
S32,6%
SD19,1%83,6%Deltagart82,3%
Kommunval 2026
S26,8%26,4%
M19,6%9,4%
SD15,3%19,6%
C19,2%10,2%
V8,4%5,9%
KD3,7%6,1%
L1,2%2,6%
MP4,5%2,9%
S26,8%
SD15,3%82,2%Deltagart81,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-3,8
M+2,5+2,0
SD-2,1-2,7
C+0,3-0,2
V-0,1+1,0
KD+0,2+0,9
L+1,2+1,2
MP+1,0+1,1
S-3,8-3,8
SD-2,1-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

