Hudiksvall vs Ljusdal — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
52
Trygghet
51
60
Ekonomi
15
63
Boende
49
60
Utbildning
32
26
Hälsa & vård
22
52
Livsmiljö
24
Nyckeltal
37 341 stInvånare18 377 st
33,12%Skatt inkl. region33,87%
46,0 årMedelålder47,1 år
17 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 400 kr/m²
972 per 100 000 invVåldsbrott782 per 100 000 inv
7,2%Ungdomsarbetslöshet8,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
1 150 000 kr
2 100 000 kr
1 850 000 kr
1 500 000 kr
1 250 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9216,4
85,4%Behöriga till yrkesprogram84,8%
80,1%Behöriga till NV/teknik77,6%
84,0%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
86%Tillgång till sjukvård88%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,4%
7,4VAB-dagar per förälder8,2
34,5Barn i idrott20,9
87,6%Inskrivna i förskola88,3%
12,6Barngruppsstorlek 1–3 år9,8
5,6Barn per anställd5,1
57,5%Behöriga förskollärare42,6%
Jobb & arbetsmarknad
83,6%Sysselsättningsgrad83,4%
386 700 krMedianinkomst369 400 kr
82,1Nöjdhet med företagsklimat78,4
14%Invånare som pendlar18%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet60
18,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
4,6%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
11,2%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt95%
67%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
3,0 kmAvstånd till skyddad natur2,9 km
77%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
57%Kultur- och nöjesliv55%
1 378 krKultursatsning1 708 kr
83%Bibliotek & kulturfrämjande80%
11,8%Elever i kulturskola18,8%
Klimat
2709 hSoltimmar/år1566 h
672 mmRegn/år775 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 232 krSkola & förskola30 522 kr
17 888 krÄldreomsorg20 191 kr
10 891 krFunktionsnedsättning & LSS9 497 kr
5 401 krInfrastruktur & miljö6 366 kr
5 157 krIndivid & familjeomsorg7 263 kr
3 259 krKultur & fritid3 450 kr
1 243 krÖvrig verksamhet791 kr
875 krPolitisk verksamhet1 500 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
634 MkrTotal investering143 Mkr
401 MkrByggnader & mark45 Mkr
53 MkrMaskiner & inventarier15 Mkr
117 MkrEntrepr. & konsulter74 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,6%28,2%
M17,1%17,3%
SD19,1%24,5%
C8,6%7,8%
V6,2%4,7%
KD5,5%6,3%
L3,7%4,7%
MP5,3%4,5%
S32,6%
SD19,1%83,6%Deltagart82,9%
Kommunval 2026
S26,8%18,3%
M19,6%11,9%
SD15,3%12,6%
C19,2%12,3%
V8,4%3,8%
KD3,7%2,0%
L1,2%17,5%
MP4,5%9,7%
S26,8%
SD15,3%82,2%Deltagart81,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-3,8
M+2,5+1,3
SD-2,1-1,7
C+0,3-0,2
V-0,1+0,1
KD+0,2+0,7
L+1,2+1,7
MP+1,0+1,0
S-3,8-3,8
SD-2,1-1,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

