Hudiksvall vs Ljusdal — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HudiksvallLjusdal
32,6%
S28,2%
17,1%
17,3%
19,1%
SD24,5%
8,6%
7,8%
6,2%
4,7%
5,5%
6,3%
3,7%
4,7%
5,3%
4,5%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 82,9%
Kommun 2026
HudiksvallLjusdal
26,8%
S18,3%
19,6%
11,9%
15,3%
SD12,6%
19,2%
12,3%
8,4%
3,8%
3,7%
2,0%
1,2%
17,5%
4,5%
9,7%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 81,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hudiksvall, den ljusare undre är Ljusdal. Skillnaden är Hudiksvall minus Ljusdal i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % 38,8 % | 37,0 % 37,0 % | 38,4 % 36,5 % | 34,7 % 34,0 % | 36,4 % 32,1 % | 32,6 % 28,2 % | +4,3 |
| SD | 2,3 % 3,1 % | 5,7 % 6,9 % | 13,8 % 16,6 % | 16,3 % 20,0 % | 21,2 % 26,2 % | 19,1 % 24,5 % | -5,4 |
| M | 17,5 % 19,2 % | 21,8 % 24,1 % | 16,2 % 18,8 % | 13,8 % 14,4 % | 14,6 % 16,0 % | 17,1 % 17,3 % | -0,3 |
| C | 15,9 % 14,5 % | 10,1 % 9,5 % | 9,2 % 8,6 % | 12,6 % 12,3 % | 8,3 % 8,0 % | 8,6 % 7,8 % | +0,9 |
| V | 8,5 % 8,4 % | 8,1 % 7,4 % | 7,0 % 5,6 % | 9,3 % 6,9 % | 6,3 % 4,6 % | 6,2 % 4,7 % | +1,6 |
| MP | 5,3 % 3,9 % | 7,2 % 5,2 % | 6,0 % 4,9 % | 3,6 % 2,8 % | 4,3 % 3,5 % | 5,3 % 4,5 % | +0,7 |
| KD | 5,0 % 5,0 % | 4,4 % 3,6 % | 3,3 % 2,4 % | 5,3 % 5,1 % | 5,3 % 5,6 % | 5,5 % 6,3 % | -0,9 |
| L | 3,6 % 4,4 % | 4,1 % 4,4 % | 2,8 % 3,2 % | 2,8 % 3,4 % | 2,5 % 3,0 % | 3,7 % 4,7 % | -1,0 |
| ÖVR | 3,0 % 2,7 % | 1,6 % 1,9 % | 0,9 % 0,9 % | 1,6 % 1,2 % | 1,2 % 1,1 % | 2,0 % 1,9 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,6%28,2%+4,3pp
SD19,1%24,5%-5,4ppValdeltagande: Hudiksvall 83,6% · Ljusdal 82,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

