Hudiksvall vs Nordanstig — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
52
Trygghet
39
60
Ekonomi
21
63
Boende
30
60
Utbildning
40
26
Hälsa & vård
16
52
Livsmiljö
32
Nyckeltal
37 341 stInvånare9 284 st
33,12%Skatt inkl. region34,02%
46,0 årMedelålder46,2 år
17 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)—
972 per 100 000 invVåldsbrott841 per 100 000 inv
7,2%Ungdomsarbetslöshet8,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
—
2 100 000 kr
1 200 000 kr
1 500 000 kr
1 100 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9210,4
85,4%Behöriga till yrkesprogram86,7%
80,1%Behöriga till NV/teknik77,3%
84,0%Behöriga lärare79,1%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
86%Tillgång till sjukvård73%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto+0,5%
-0,5%Befolkningstillväxt+0,2%
7,4VAB-dagar per förälder9,0
34,5Barn i idrott11,5
87,6%Inskrivna i förskola86,3%
12,6Barngruppsstorlek 1–3 år11,1
5,6Barn per anställd5,3
57,5%Behöriga förskollärare59,6%
Jobb & arbetsmarknad
83,6%Sysselsättningsgrad81,9%
386 700 krMedianinkomst365 100 kr
82,1Nöjdhet med företagsklimat72,5
14%Invånare som pendlar43%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet56
18,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
4,6%Brottsoro påverkar livskvalitet7,7%
11,2%Anmälda brott per invånare8,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
67%Nöjdhet idrott & friluftsliv36%
3,0 kmAvstånd till skyddad natur3,5 km
77%Skötsel av naturområden58%
Kultur & fritid
57%Kultur- och nöjesliv31%
1 378 krKultursatsning1 442 kr
83%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,8%Elever i kulturskola8,6%
Klimat
2709 hSoltimmar/år2160 h
672 mmRegn/år728 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 232 krSkola & förskola33 148 kr
17 888 krÄldreomsorg21 845 kr
10 891 krFunktionsnedsättning & LSS8 381 kr
5 401 krInfrastruktur & miljö4 701 kr
5 157 krIndivid & familjeomsorg6 429 kr
3 259 krKultur & fritid2 079 kr
1 243 krÖvrig verksamhet676 kr
875 krPolitisk verksamhet1 287 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
634 MkrTotal investering211 Mkr
401 MkrByggnader & mark0 Mkr
53 MkrMaskiner & inventarier0 Mkr
117 MkrEntrepr. & konsulter211 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,6%29,9%
M17,1%15,6%
SD19,1%25,7%
C8,6%7,3%
V6,2%5,2%
KD5,5%6,5%
L3,7%3,4%
MP5,3%3,8%
S32,6%
SD19,1%83,6%Deltagart82,3%
Kommunval 2026
S26,8%29,1%
M19,6%21,1%
SD15,3%18,5%
C19,2%10,9%
V8,4%6,3%
KD3,7%4,3%
L1,2%0,8%
MP4,5%1,2%
S26,8%
SD15,3%82,2%Deltagart80,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-1,8
M+2,5+2,6
SD-2,1-3,3
C+0,3+0,2
V-0,1-1,0
KD+0,2+0,0
L+1,2+1,2
MP+1,0+0,9
S-3,8-1,8
SD-2,1-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

