Hudiksvall vs Nordanstig — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HudiksvallNordanstig
32,6%
S29,9%
17,1%
15,6%
19,1%
SD25,7%
8,6%
7,3%
6,2%
5,2%
5,5%
6,5%
3,7%
3,4%
5,3%
3,8%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 82,3%
Kommun 2026
HudiksvallNordanstig
26,8%
S29,1%
19,6%
21,1%
15,3%
SD18,5%
19,2%
10,9%
8,4%
6,3%
3,7%
4,3%
1,2%
0,8%
4,5%
1,2%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 80,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hudiksvall, den ljusare undre är Nordanstig. Skillnaden är Hudiksvall minus Nordanstig i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % 38,3 % | 37,0 % 37,7 % | 38,4 % 38,6 % | 34,7 % 32,5 % | 36,4 % 31,6 % | 32,6 % 29,9 % | +2,7 |
| SD | 2,3 % 3,7 % | 5,7 % 8,5 % | 13,8 % 18,2 % | 16,3 % 21,5 % | 21,2 % 29,0 % | 19,1 % 25,7 % | -6,6 |
| M | 17,5 % 14,2 % | 21,8 % 18,8 % | 16,2 % 14,6 % | 13,8 % 11,7 % | 14,6 % 13,1 % | 17,1 % 15,6 % | +1,4 |
| C | 15,9 % 19,4 % | 10,1 % 11,4 % | 9,2 % 9,4 % | 12,6 % 11,8 % | 8,3 % 7,1 % | 8,6 % 7,3 % | +1,4 |
| V | 8,5 % 7,1 % | 8,1 % 7,0 % | 7,0 % 5,8 % | 9,3 % 9,6 % | 6,3 % 6,2 % | 6,2 % 5,2 % | +1,1 |
| MP | 5,3 % 3,5 % | 7,2 % 4,6 % | 6,0 % 3,7 % | 3,6 % 1,9 % | 4,3 % 2,9 % | 5,3 % 3,8 % | +1,4 |
| KD | 5,0 % 5,2 % | 4,4 % 4,9 % | 3,3 % 3,7 % | 5,3 % 6,9 % | 5,3 % 6,5 % | 5,5 % 6,5 % | -1,0 |
| L | 3,6 % 5,0 % | 4,1 % 5,6 % | 2,8 % 3,4 % | 2,8 % 2,5 % | 2,5 % 2,2 % | 3,7 % 3,4 % | +0,3 |
| ÖVR | 3,0 % 3,6 % | 1,6 % 1,5 % | 0,9 % 0,9 % | 1,6 % 1,6 % | 1,2 % 1,4 % | 2,0 % 2,6 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,6%29,9%+2,7pp
SD19,1%25,7%-6,6ppValdeltagande: Hudiksvall 83,6% · Nordanstig 82,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

