Järfälla vs Upplands-Bro — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
23
Trygghet
49
84
Ekonomi
80
14
Boende
19
37
Utbildning
40
82
Hälsa & vård
79
81
Livsmiljö
72
Nyckeltal
90 180 stInvånare33 333 st
31,52%Skatt inkl. region31,73%
39,4 årMedelålder38,5 år
29 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 800 kr/m²
1 015 per 100 000 invVåldsbrott1 063 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 950 000 kr
1 700 000 kr
5 000 000 kr
4 550 000 kr
2 550 000 kr
2 900 000 kr
Utbildning
231,5Meritvärde åk 9230,8
84,8%Behöriga till yrkesprogram81,2%
80,7%Behöriga till NV/teknik77,1%
85,5%Behöriga lärare82,6%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
91%Tillgång till sjukvård88%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,8%Inrikes flyttnetto+0,7%
+1,4%Befolkningstillväxt+1,4%
8,0VAB-dagar per förälder8,3
28,0Barn i idrott21,8
84,0%Inskrivna i förskola85,1%
13,6Barngruppsstorlek 1–3 år12,2
5,6Barn per anställd5,8
35,6%Behöriga förskollärare38,5%
Jobb & arbetsmarknad
80,4%Sysselsättningsgrad81,0%
405 500 krMedianinkomst398 900 kr
77,2Nöjdhet med företagsklimat72,6
73%Invånare som pendlar69%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet55
36,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
12,6%Brottsoro påverkar livskvalitet12,6%
15,1%Anmälda brott per invånare12,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
76%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
0,9 kmAvstånd till skyddad natur1,3 km
86%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
41%Kultur- och nöjesliv43%
1 177 krKultursatsning1 328 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande81%
7,0%Elever i kulturskola15,3%
Klimat
1765 hSoltimmar/år1832 h
525 mmRegn/år538 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 296 krSkola & förskola33 904 kr
9 586 krÄldreomsorg10 224 kr
7 642 krFunktionsnedsättning & LSS6 559 kr
5 397 krInfrastruktur & miljö5 045 kr
5 117 krIndivid & familjeomsorg3 093 kr
2 954 krKultur & fritid3 384 kr
608 krPolitisk verksamhet901 kr
52 krÖvrig verksamhet822 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
1 008 MkrTotal investering1 255 Mkr
133 MkrByggnader & mark1 034 Mkr
13 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
863 MkrEntrepr. & konsulter201 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S31,3%29,2%
M19,2%20,5%
SD13,6%18,1%
C5,7%5,0%
V13,4%10,5%
KD5,0%5,9%
L5,0%5,1%
MP5,2%3,8%
S31,3%
SD13,6%81,0%Deltagart81,9%
Kommunval 2026
S31,1%33,4%
M18,4%21,3%
SD10,2%15,3%
C4,4%4,8%
V13,5%11,1%
KD3,9%5,5%
L5,9%4,4%
MP5,0%3,6%
S31,1%
SD10,2%76,6%Deltagart76,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S+0,6+1,0
M-1,9-0,9
SD-2,8-4,7
C-0,4-0,4
V+4,3+3,5
KD+0,8+0,4
L-0,2+0,7
MP+0,3+0,4
S+0,6+1,0
SD-2,8-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

