Hoppa till innehållet

Järfälla vs Upplands-Bro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

JärfällaUpplands-Bro
31,3%
S
29,2%
19,2%
M
20,5%
13,6%
SD
18,1%
5,7%
C
5,0%
13,4%
V
10,5%
5,0%
KD
5,9%
5,0%
L
5,1%
5,2%
MP
3,8%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 81,9%

Kommun 2026

JärfällaUpplands-Bro
31,1%
S
33,4%
18,4%
M
21,3%
10,2%
SD
15,3%
4,4%
C
4,8%
13,5%
V
11,1%
3,9%
KD
5,5%
5,9%
L
4,4%
5,0%
MP
3,6%
Valdeltagande 76,6%Valdeltagande 76,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Järfälla, den ljusare undre är Upplands-Bro. Skillnaden är Järfälla minus Upplands-Bro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
34,1 %
31,9 %
36,4 %
35,0 %
29,0 %
27,3 %
24,0 %
23,2 %
21,0 %
21,4 %
19,2 %
20,5 %
-1,4
S
30,1 %
32,4 %
25,7 %
27,7 %
28,6 %
29,6 %
27,7 %
26,2 %
30,7 %
28,2 %
31,3 %
29,2 %
+2,1
SD
2,3 %
2,6 %
4,8 %
5,2 %
10,2 %
12,3 %
15,0 %
20,1 %
16,4 %
22,8 %
13,6 %
18,1 %
-4,5
V
5,6 %
5,7 %
5,3 %
4,5 %
5,9 %
4,9 %
8,8 %
6,7 %
9,1 %
7,0 %
13,4 %
10,5 %
+2,9
L
9,4 %
7,7 %
8,4 %
8,2 %
6,1 %
6,7 %
6,0 %
5,4 %
5,1 %
4,3 %
5,0 %
5,1 %
-0,1
KD
6,8 %
8,4 %
6,0 %
7,0 %
5,0 %
5,7 %
6,3 %
7,5 %
4,3 %
5,5 %
5,0 %
5,9 %
-0,9
MP
5,5 %
5,0 %
7,8 %
6,8 %
7,7 %
6,4 %
4,5 %
3,3 %
4,8 %
3,4 %
5,2 %
3,8 %
+1,4
C
4,1 %
4,4 %
4,2 %
4,2 %
4,0 %
4,0 %
6,3 %
6,0 %
6,1 %
5,3 %
5,7 %
5,0 %
+0,7
ÖVR
2,1 %
1,9 %
1,4 %
1,4 %
1,1 %
1,3 %
1,4 %
1,7 %
2,4 %
1,9 %
1,7 %
1,9 %
-0,2
FI
—
—
—
—
2,4 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,3%29,2%+2,1pp
SD13,6%18,1%-4,5pp
V13,4%10,5%+2,9pp

Valdeltagande: Järfälla 81,0% · Upplands-Bro 81,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad