Jokkmokk vs Arjeplog — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
64
Trygghet
83
46
Ekonomi
40
45
Boende
54
56
Utbildning
53
54
Hälsa & vård
37
17
Livsmiljö
30
Nyckeltal
4 695 stInvånare2 570 st
34,29%Skatt inkl. region34,84%
48,3 årMedelålder49,0 år
10 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)3 600 kr/m²
830 per 100 000 invVåldsbrott426 per 100 000 inv
3,2%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
650 000 kr
250 000 kr
1 100 000 kr
1 350 000 kr
1 350 000 kr
1 950 000 kr
Utbildning
228,9Meritvärde åk 9229,9
78,8%Behöriga till yrkesprogram77,8%
75,0%Behöriga till NV/teknik77,8%
75,3%Behöriga lärare83,0%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
69%Tillgång till sjukvård81%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,1%Befolkningstillväxt-1,1%
7,4VAB-dagar per förälder9,2
15,8Barn i idrott17,5
87,4%Inskrivna i förskola90,0%
8,2Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
4,4Barn per anställd4,1
21,3%Behöriga förskollärare30,8%
Jobb & arbetsmarknad
87,3%Sysselsättningsgrad87,5%
404 800 krMedianinkomst391 300 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
16%Invånare som pendlar12%
Trygghet
79Kommunindex för trygghet77
7,0%Känner sig otrygga kvällstid3,0%
2,5%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,9%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
3,9 kmAvstånd till skyddad natur3,3 km
85%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
58%Kultur- och nöjesliv54%
1 406 krKultursatsning2 391 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande76%
14,8%Elever i kulturskola11,9%
Klimat
1559 hSoltimmar/år1820 h
893 mmRegn/år928 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 215 krSkola & förskola32 465 kr
28 963 krÄldreomsorg29 234 kr
13 506 krInfrastruktur & miljö11 465 kr
5 193 krFunktionsnedsättning & LSS8 177 kr
4 000 krIndivid & familjeomsorg2 780 kr
3 446 krKultur & fritid4 250 kr
1 183 krPolitisk verksamhet1 892 kr
0 krHälso- och sjukvård−230 kr
−92 krÖvrig verksamhet−133 kr
Investeringar · Mkr
27 MkrTotal investering23 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
5 MkrMaskiner & inventarier1 Mkr
20 MkrEntrepr. & konsulter22 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 34% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,6%32,2%
M11,8%13,9%
SD17,5%22,7%
C3,8%4,4%
V7,4%6,6%
KD6,5%7,2%
L2,9%5,4%
MP14,4%6,1%
S33,6%
SD17,5%80,0%Deltagart84,0%
Kommunval 2026
S27,7%39,5%
M16,7%1,7%
SD5,1%4,0%
C0,3%5,3%
V6,8%7,2%
KD2,5%0,7%
L0,2%8,5%
MP22,4%0,4%
S27,7%
SD5,1%77,1%Deltagart80,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,6-5,7
M+1,9+4,9
SD-5,1-2,1
C-0,6-0,1
V-1,8-1,2
KD+2,1-1,6
L+0,9+2,5
MP+2,6+2,7
S-0,6-5,7
SD-5,1-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

