Kil vs Arvika — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
80
Trygghet
64
25
Ekonomi
27
73
Boende
69
76
Utbildning
70
31
Hälsa & vård
50
59
Livsmiljö
20
Nyckeltal
12 024 stInvånare25 408 st
34,63%Skatt inkl. region34,03%
44,4 årMedelålder46,1 år
9 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 100 kr/m²
482 per 100 000 invVåldsbrott679 per 100 000 inv
6,8%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
650 000 kr
650 000 kr
2 100 000 kr
2 000 000 kr
1 700 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
220,6Meritvärde åk 9209,5
89,9%Behöriga till yrkesprogram78,5%
81,2%Behöriga till NV/teknik72,6%
90,3%Behöriga lärare91,4%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
Saknar dataTillgång till sjukvård83%
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,3%Befolkningstillväxt-0,5%
8,1VAB-dagar per förälder7,5
29,8Barn i idrott29,4
84,3%Inskrivna i förskola90,3%
10,6Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
5,2Barn per anställd4,2
72,6%Behöriga förskollärare48,0%
Jobb & arbetsmarknad
85,4%Sysselsättningsgrad82,7%
400 200 krMedianinkomst389 800 kr
80,2Nöjdhet med företagsklimat72,0
59%Invånare som pendlar21%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet61
13,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet4,3%
5,0%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv65%
1,0 kmAvstånd till skyddad natur4,3 km
Saknar dataSkötsel av naturområden92%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv65%
1 209 krKultursatsning1 500 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande89%
20,0%Elever i kulturskola10,7%
Klimat
2199 hSoltimmar/år1900 h
841 mmRegn/år849 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 947 krSkola & förskola33 093 kr
15 813 krÄldreomsorg19 500 kr
9 387 krFunktionsnedsättning & LSS7 501 kr
5 906 krIndivid & familjeomsorg5 427 kr
5 097 krInfrastruktur & miljö6 400 kr
3 074 krKultur & fritid3 060 kr
786 krPolitisk verksamhet994 kr
621 krÖvrig verksamhet694 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
157 MkrTotal investering116 Mkr
2 MkrByggnader & mark36 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier18 Mkr
145 MkrEntrepr. & konsulter58 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,9%32,0%
M20,5%20,2%
SD23,1%19,8%
C5,9%5,3%
V4,1%5,6%
KD7,2%6,5%
L4,4%3,7%
MP3,8%5,5%
S28,9%
SD23,1%87,8%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S33,1%34,4%
M22,2%23,0%
SD20,0%11,7%
C11,1%4,5%
V3,8%4,8%
KD3,8%5,1%
L1,2%0,7%
MP4,6%5,9%
S33,1%
SD20,0%86,2%Deltagart81,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,4-3,0
M+4,0+3,3
SD-4,6-3,4
C-0,6-0,7
V+0,3+0,2
KD+1,7+1,0
L+1,0+0,8
MP+0,4+1,3
S-3,4-3,0
SD-4,6-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

