Kinda vs Åtvidaberg — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
86
Trygghet
53
59
Ekonomi
38
41
Boende
76
26
Utbildning
51
64
Hälsa & vård
38
16
Livsmiljö
44
Nyckeltal
9 924 stInvånare11 490 st
33,00%Skatt inkl. region33,94%
46,2 årMedelålder45,7 år
21 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)8 800 kr/m²
292 per 100 000 invVåldsbrott906 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet6,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 350 000 kr
550 000 kr
2 300 000 kr
2 050 000 kr
1 700 000 kr
1 100 000 kr
Utbildning
200,8Meritvärde åk 9213,4
72,7%Behöriga till yrkesprogram79,8%
72,7%Behöriga till NV/teknik73,0%
94,7%Behöriga lärare93,3%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
66%Tillgång till sjukvård85%
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,2%
8,4VAB-dagar per förälder8,3
23,9Barn i idrott25,3
87,8%Inskrivna i förskola89,3%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
4,9Barn per anställd5,0
38,1%Behöriga förskollärare43,0%
Jobb & arbetsmarknad
86,2%Sysselsättningsgrad85,2%
394 800 krMedianinkomst387 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat76,7
38%Invånare som pendlar49%
Trygghet
68Kommunindex för trygghet62
17,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet4,8%
5,4%Anmälda brott per invånare9,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
53%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
78%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjesliv37%
1 499 krKultursatsning933 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande82%
9,1%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
2127 hSoltimmar/år1782 h
550 mmRegn/år572 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 712 krSkola & förskola32 324 kr
15 552 krÄldreomsorg17 357 kr
8 742 krFunktionsnedsättning & LSS7 839 kr
6 715 krIndivid & familjeomsorg5 444 kr
5 794 krInfrastruktur & miljö4 396 kr
2 877 krKultur & fritid2 362 kr
1 402 krPolitisk verksamhet1 341 kr
1 140 krHälso- och sjukvård0 kr
286 krÖvrig verksamhet735 kr
Investeringar · Mkr
108 MkrTotal investering93 Mkr
5 MkrByggnader & mark19 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier1 Mkr
99 MkrEntrepr. & konsulter72 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,8%30,7%
M19,4%19,2%
SD22,1%23,4%
C8,7%6,2%
V4,4%4,0%
KD7,9%7,3%
L4,3%4,2%
MP5,6%3,5%
S25,8%
SD22,1%87,8%Deltagart86,8%
Kommunval 2026
S22,7%31,0%
M27,2%23,3%
SD14,8%22,2%
C9,0%7,8%
V6,4%4,1%
KD5,7%3,1%
L2,2%2,3%
MP4,9%3,4%
S22,7%
SD14,8%85,9%Deltagart85,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-4,1
M+3,0+2,9
SD-3,1-2,4
C+0,7+0,0
V+0,5+0,3
KD-0,3+1,0
L+1,7+1,1
MP+1,1+0,5
S-3,9-4,1
SD-3,1-2,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

