Kinda vs Linköping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
86
Trygghet
56
59
Ekonomi
82
41
Boende
86
26
Utbildning
74
64
Hälsa & vård
89
16
Livsmiljö
85
Nyckeltal
9 924 stInvånare168 714 st
33,00%Skatt inkl. region31,75%
46,2 årMedelålder40,5 år
21 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)26 900 kr/m²
292 per 100 000 invVåldsbrott818 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet3,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 350 000 kr
1 750 000 kr
2 300 000 kr
4 000 000 kr
1 700 000 kr
2 200 000 kr
Utbildning
200,8Meritvärde åk 9232,8
72,7%Behöriga till yrkesprogram82,6%
72,7%Behöriga till NV/teknik74,7%
94,7%Behöriga lärare90,7%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
66%Tillgång till sjukvård91%
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,2%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,4%
8,4VAB-dagar per förälder7,8
23,9Barn i idrott30,2
87,8%Inskrivna i förskola89,8%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år13,6
4,9Barn per anställd5,3
38,1%Behöriga förskollärare35,8%
Jobb & arbetsmarknad
86,2%Sysselsättningsgrad77,5%
394 800 krMedianinkomst392 300 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat76,9
38%Invånare som pendlar15%
Trygghet
68Kommunindex för trygghet45
17,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet6,3%
5,4%Anmälda brott per invånare10,3%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
53%Nöjdhet idrott & friluftsliv75%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
78%Skötsel av naturområden90%
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjesliv79%
1 499 krKultursatsning1 464 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande86%
9,1%Elever i kulturskola8,4%
Klimat
2127 hSoltimmar/år2061 h
550 mmRegn/år578 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 712 krSkola & förskola30 261 kr
15 552 krÄldreomsorg10 742 kr
8 742 krFunktionsnedsättning & LSS7 669 kr
6 715 krIndivid & familjeomsorg6 477 kr
5 794 krInfrastruktur & miljö5 682 kr
2 877 krKultur & fritid3 392 kr
1 402 krPolitisk verksamhet576 kr
1 140 krHälso- och sjukvård0 kr
286 krÖvrig verksamhet1 157 kr
Investeringar · Mkr
108 MkrTotal investering952 Mkr
5 MkrByggnader & mark332 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier141 Mkr
99 MkrEntrepr. & konsulter479 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,8%27,9%
M19,4%21,4%
SD22,1%13,6%
C8,7%8,7%
V4,4%7,8%
KD7,9%6,2%
L4,3%5,4%
MP5,6%7,5%
S25,8%
SD22,1%87,8%Deltagart87,2%
Kommunval 2026
S22,7%25,5%
M27,2%20,1%
SD14,8%12,8%
C9,0%7,2%
V6,4%7,6%
KD5,7%4,9%
L2,2%3,5%
MP4,9%7,5%
S22,7%
SD14,8%85,9%Deltagart85,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-2,3
M+3,0+0,5
SD-3,1-2,3
C+0,7+0,7
V+0,5+1,9
KD-0,3+0,8
L+1,7-0,5
MP+1,1+1,2
S-3,9-2,3
SD-3,1-2,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

