Kinda vs Linköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KindaLinköping
25,8%
S27,9%
19,4%
21,4%
22,1%
SD13,6%
8,7%
8,7%
4,4%
7,8%
7,9%
6,2%
4,3%
5,4%
5,6%
7,5%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
KindaLinköping
22,7%
S25,5%
27,2%
20,1%
14,8%
SD12,8%
9,0%
7,2%
6,4%
7,6%
5,7%
4,9%
2,2%
3,5%
4,9%
7,5%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 85,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kinda, den ljusare undre är Linköping. Skillnaden är Kinda minus Linköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,0 % 32,8 % | 32,1 % 27,6 % | 31,7 % 29,1 % | 27,5 % 27,6 % | 29,7 % 30,1 % | 25,8 % 27,9 % | -2,1 |
| M | 20,8 % 27,4 % | 25,0 % 30,6 % | 19,2 % 24,2 % | 16,9 % 22,2 % | 16,5 % 20,9 % | 19,4 % 21,4 % | -2,0 |
| SD | 2,5 % 1,7 % | 6,3 % 4,5 % | 16,7 % 11,2 % | 20,6 % 13,2 % | 25,3 % 15,9 % | 22,1 % 13,6 % | +8,5 |
| C | 16,2 % 7,2 % | 13,2 % 6,3 % | 10,4 % 6,1 % | 12,2 % 9,7 % | 8,0 % 8,1 % | 8,7 % 8,7 % | -0,1 |
| MP | 4,0 % 6,2 % | 6,3 % 9,3 % | 5,0 % 8,2 % | 3,8 % 5,6 % | 4,5 % 6,3 % | 5,6 % 7,5 % | -1,9 |
| L | 3,7 % 8,6 % | 5,0 % 8,8 % | 3,2 % 7,0 % | 3,6 % 7,2 % | 2,5 % 6,0 % | 4,3 % 5,4 % | -1,2 |
| KD | 8,4 % 7,7 % | 6,7 % 6,4 % | 6,3 % 5,8 % | 8,0 % 6,5 % | 8,2 % 5,3 % | 7,9 % 6,2 % | +1,8 |
| V | 4,2 % 4,8 % | 4,7 % 4,7 % | 4,6 % 4,7 % | 5,9 % 6,4 % | 3,9 % 6,0 % | 4,4 % 7,8 % | -3,4 |
| ÖVR | 2,3 % 3,7 % | 0,7 % 1,7 % | 1,2 % 1,1 % | 1,6 % 1,7 % | 1,5 % 1,4 % | 1,8 % 1,5 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,8%27,9%-2,1pp
SD22,1%13,6%+8,5ppValdeltagande: Kinda 87,8% · Linköping 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

