Kinda vs Västervik — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
86
Trygghet
36
59
Ekonomi
60
41
Boende
83
26
Utbildning
22
64
Hälsa & vård
28
16
Livsmiljö
64
Nyckeltal
9 924 stInvånare36 269 st
33,00%Skatt inkl. region33,02%
46,2 årMedelålder47,6 år
21 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)12 800 kr/m²
292 per 100 000 invVåldsbrott974 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet6,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 350 000 kr
850 000 kr
2 300 000 kr
2 200 000 kr
1 700 000 kr
1 900 000 kr
Utbildning
200,8Meritvärde åk 9214,4
72,7%Behöriga till yrkesprogram77,4%
72,7%Behöriga till NV/teknik71,9%
94,7%Behöriga lärare84,1%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården82,4
66%Tillgång till sjukvård91%
62%Upplever rimlig väntetid80%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,2%
-0,3%Befolkningstillväxt-0,5%
8,4VAB-dagar per förälder7,9
23,9Barn i idrott28,8
87,8%Inskrivna i förskola89,4%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år11,1
4,9Barn per anställd4,9
38,1%Behöriga förskollärare47,8%
Jobb & arbetsmarknad
86,2%Sysselsättningsgrad83,1%
394 800 krMedianinkomst380 900 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat77,5
38%Invånare som pendlar13%
Trygghet
68Kommunindex för trygghet57
17,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet5,1%
5,4%Anmälda brott per invånare10,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
53%Nöjdhet idrott & friluftsliv74%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
78%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjesliv72%
1 499 krKultursatsning1 278 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande86%
9,1%Elever i kulturskola10,4%
Klimat
2127 hSoltimmar/år1705 h
550 mmRegn/år524 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 712 krSkola & förskola29 895 kr
15 552 krÄldreomsorg20 655 kr
8 742 krFunktionsnedsättning & LSS9 524 kr
6 715 krIndivid & familjeomsorg5 013 kr
5 794 krInfrastruktur & miljö6 026 kr
2 877 krKultur & fritid3 804 kr
1 402 krPolitisk verksamhet764 kr
1 140 krHälso- och sjukvård197 kr
286 krÖvrig verksamhet261 kr
Investeringar · Mkr
108 MkrTotal investering55 Mkr
5 MkrByggnader & mark5 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier16 Mkr
99 MkrEntrepr. & konsulter34 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 34% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,8%32,0%
M19,4%17,9%
SD22,1%20,6%
C8,7%6,6%
V4,4%5,7%
KD7,9%7,3%
L4,3%4,4%
MP5,6%4,0%
S25,8%
SD22,1%87,8%Deltagart84,2%
Kommunval 2026
S22,7%32,9%
M27,2%24,2%
SD14,8%14,5%
C9,0%7,6%
V6,4%6,3%
KD5,7%6,5%
L2,2%2,2%
MP4,9%3,0%
S22,7%
SD14,8%85,9%Deltagart82,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-2,3
M+3,0+0,5
SD-3,1-2,6
C+0,7+0,5
V+0,5+1,3
KD-0,3+1,1
L+1,7+0,9
MP+1,1+0,7
S-3,9-2,3
SD-3,1-2,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

