Hoppa till innehållet

Kinda vs Västervik — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KindaVästervik
25,8%
S
32,0%
19,4%
M
17,9%
22,1%
SD
20,6%
8,7%
C
6,6%
4,4%
V
5,7%
7,9%
KD
7,3%
4,3%
L
4,4%
5,6%
MP
4,0%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 84,2%

Kommun 2026

KindaVästervik
22,7%
S
32,9%
27,2%
M
24,2%
14,8%
SD
14,5%
9,0%
C
7,6%
6,4%
V
6,3%
5,7%
KD
6,5%
2,2%
L
2,2%
4,9%
MP
3,0%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 82,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kinda, den ljusare undre är Västervik. Skillnaden är Kinda minus Västervik i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,0 %
45,3 %
32,1 %
40,0 %
31,7 %
39,3 %
27,5 %
34,3 %
29,7 %
34,4 %
25,8 %
32,0 %
-6,3
M
20,8 %
20,1 %
25,0 %
25,8 %
19,2 %
19,3 %
16,9 %
16,9 %
16,5 %
17,4 %
19,4 %
17,9 %
+1,5
SD
2,5 %
2,1 %
6,3 %
5,2 %
16,7 %
13,6 %
20,6 %
19,2 %
25,3 %
23,2 %
22,1 %
20,6 %
+1,5
C
16,2 %
9,3 %
13,2 %
7,3 %
10,4 %
7,9 %
12,2 %
8,8 %
8,0 %
6,1 %
8,7 %
6,6 %
+2,1
KD
8,4 %
5,8 %
6,7 %
4,7 %
6,3 %
3,9 %
8,0 %
6,3 %
8,2 %
6,2 %
7,9 %
7,3 %
+0,6
V
4,2 %
5,5 %
4,7 %
5,1 %
4,6 %
5,1 %
5,9 %
6,7 %
3,9 %
4,5 %
4,4 %
5,7 %
-1,3
L
3,7 %
6,3 %
5,0 %
5,5 %
3,2 %
3,8 %
3,6 %
3,9 %
2,5 %
3,5 %
4,3 %
4,4 %
-0,2
MP
4,0 %
4,2 %
6,3 %
5,4 %
5,0 %
4,5 %
3,8 %
2,8 %
4,5 %
3,2 %
5,6 %
4,0 %
+1,6
ÖVR
2,3 %
1,5 %
0,7 %
1,1 %
1,2 %
0,9 %
1,6 %
1,1 %
1,5 %
1,6 %
1,8 %
1,5 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,8%32,0%-6,3pp
C8,7%6,6%+2,1pp

Valdeltagande: Kinda 87,8% · Västervik 84,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad