Kinda vs Ydre — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
86
Trygghet
86
59
Ekonomi
41
41
Boende
38
26
Utbildning
62
64
Hälsa & vård
59
16
Livsmiljö
24
Nyckeltal
9 924 stInvånare3 619 st
33,00%Skatt inkl. region34,10%
46,2 årMedelålder48,6 år
21 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)27 400 kr/m²
292 per 100 000 invVåldsbrott414 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 350 000 kr
1 800 000 kr
2 300 000 kr
1 450 000 kr
1 700 000 kr
1 300 000 kr
Utbildning
200,8Meritvärde åk 9228,5
72,7%Behöriga till yrkesprogram82,9%
72,7%Behöriga till NV/teknik80,5%
94,7%Behöriga lärare88,1%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
66%Tillgång till sjukvård86%
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,3%
-0,3%Befolkningstillväxt-0,2%
8,4VAB-dagar per förälder6,7
23,9Barn i idrott21,1
87,8%Inskrivna i förskola81,9%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år10,8
4,9Barn per anställd5,0
38,1%Behöriga förskollärare44,9%
Jobb & arbetsmarknad
86,2%Sysselsättningsgrad85,2%
394 800 krMedianinkomst378 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
38%Invånare som pendlar44%
Trygghet
68Kommunindex för trygghet53
17,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
5,4%Anmälda brott per invånare5,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
53%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
78%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjesliv67%
1 499 krKultursatsning1 950 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande89%
9,1%Elever i kulturskola23,5%
Klimat
2127 hSoltimmar/år1991 h
550 mmRegn/år564 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 712 krSkola & förskola30 126 kr
15 552 krÄldreomsorg22 248 kr
8 742 krFunktionsnedsättning & LSS4 801 kr
6 715 krIndivid & familjeomsorg7 195 kr
5 794 krInfrastruktur & miljö5 493 kr
2 877 krKultur & fritid3 211 kr
1 402 krPolitisk verksamhet1 944 kr
1 140 krHälso- och sjukvård0 kr
286 krÖvrig verksamhet−35 kr
Investeringar · Mkr
108 MkrTotal investering18 Mkr
5 MkrByggnader & mark0 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
99 MkrEntrepr. & konsulter15 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,8%21,9%
M19,4%18,0%
SD22,1%21,7%
C8,7%12,6%
V4,4%3,5%
KD7,9%11,2%
L4,3%4,2%
MP5,6%5,2%
S25,8%
SD22,1%87,8%Deltagart89,7%
Kommunval 2026
S22,7%22,5%
M27,2%23,6%
SD14,8%12,7%
C9,0%31,5%
V6,4%4,2%
KD5,7%3,8%
L2,2%0,6%
MP4,9%0,9%
S22,7%
SD14,8%85,9%Deltagart86,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-4,0
M+3,0+1,9
SD-3,1-2,9
C+0,7+1,3
V+0,5+0,6
KD-0,3+0,4
L+1,7+0,9
MP+1,1+1,2
S-3,9-4,0
SD-3,1-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

