Hoppa till innehållet

Kinda vs Ydre — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KindaYdre
25,8%
S
21,9%
19,4%
M
18,0%
22,1%
SD
21,7%
8,7%
C
12,6%
4,4%
V
3,5%
7,9%
KD
11,2%
4,3%
L
4,2%
5,6%
MP
5,2%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 89,7%

Kommun 2026

KindaYdre
22,7%
S
22,5%
27,2%
M
23,6%
14,8%
SD
12,7%
9,0%
C
31,5%
6,4%
V
4,2%
5,7%
KD
3,8%
2,2%
L
0,6%
4,9%
MP
0,9%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 86,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kinda, den ljusare undre är Ydre. Skillnaden är Kinda minus Ydre i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,0 %
30,8 %
32,1 %
28,1 %
31,7 %
29,1 %
27,5 %
22,9 %
29,7 %
25,9 %
25,8 %
21,9 %
+3,9
M
20,8 %
20,3 %
25,0 %
25,6 %
19,2 %
17,6 %
16,9 %
15,8 %
16,5 %
16,2 %
19,4 %
18,0 %
+1,4
SD
2,5 %
2,5 %
6,3 %
5,8 %
16,7 %
14,3 %
20,6 %
20,5 %
25,3 %
24,5 %
22,1 %
21,7 %
+0,5
C
16,2 %
19,0 %
13,2 %
16,0 %
10,4 %
16,4 %
12,2 %
14,9 %
8,0 %
11,2 %
8,7 %
12,6 %
-3,9
KD
8,4 %
14,4 %
6,7 %
11,3 %
6,3 %
9,7 %
8,0 %
12,4 %
8,2 %
10,8 %
7,9 %
11,2 %
-3,3
MP
4,0 %
3,8 %
6,3 %
4,9 %
5,0 %
4,3 %
3,8 %
3,0 %
4,5 %
4,0 %
5,6 %
5,2 %
+0,4
V
4,2 %
3,6 %
4,7 %
2,9 %
4,6 %
3,2 %
5,9 %
5,5 %
3,9 %
2,9 %
4,4 %
3,5 %
+0,9
L
3,7 %
4,3 %
5,0 %
5,1 %
3,2 %
3,4 %
3,6 %
3,6 %
2,5 %
3,3 %
4,3 %
4,2 %
+0,1
ÖVR
2,3 %
1,2 %
0,7 %
0,3 %
1,2 %
0,5 %
1,6 %
1,4 %
1,5 %
1,2 %
1,8 %
1,8 %
+0,0
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,8%21,9%+3,9pp
C8,7%12,6%-3,9pp
KD7,9%11,2%-3,3pp

Valdeltagande: Kinda 87,8% · Ydre 89,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad