Knivsta vs Håbo — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
84
Trygghet
69
79
Ekonomi
72
63
Boende
56
83
Utbildning
41
76
Hälsa & vård
68
76
Livsmiljö
64
Nyckeltal
21 733 stInvånare23 252 st
32,62%Skatt inkl. region33,30%
37,8 årMedelålder41,2 år
28 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 000 kr/m²
657 per 100 000 invVåldsbrott844 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet4,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
1 650 000 kr
4 450 000 kr
3 950 000 kr
3 500 000 kr
2 750 000 kr
Utbildning
236,9Meritvärde åk 9233,1
89,0%Behöriga till yrkesprogram86,4%
83,3%Behöriga till NV/teknik75,2%
92,0%Behöriga lärare88,2%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården81,3
90%Tillgång till sjukvård90%
61%Upplever rimlig väntetid61%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+1,8%Inrikes flyttnetto+1,1%
+2,5%Befolkningstillväxt+1,2%
7,2VAB-dagar per förälder8,9
27,7Barn i idrott29,5
81,3%Inskrivna i förskola89,0%
7,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
4,8Barn per anställd5,1
37,8%Behöriga förskollärare33,2%
Jobb & arbetsmarknad
86,9%Sysselsättningsgrad85,3%
451 100 krMedianinkomst437 100 kr
78,5Nöjdhet med företagsklimat73,6
75%Invånare som pendlar67%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet61
14,0%Känner sig otrygga kvällstid29,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet11,6%
9,0%Anmälda brott per invånare10,6%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur2,1 km
88%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv18%
794 krKultursatsning950 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande74%
Saknar dataElever i kulturskola10,3%
Klimat
2033 hSoltimmar/år1920 h
535 mmRegn/år542 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
39 908 krSkola & förskola34 806 kr
7 757 krÄldreomsorg12 867 kr
6 715 krFunktionsnedsättning & LSS7 861 kr
4 409 krKultur & fritid3 782 kr
4 226 krInfrastruktur & miljö5 037 kr
3 914 krIndivid & familjeomsorg5 237 kr
901 krPolitisk verksamhet838 kr
29 krÖvrig verksamhet−89 kr
0 krHälso- och sjukvård283 kr
Investeringar · Mkr
200 MkrTotal investering219 Mkr
6 MkrByggnader & mark0 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
187 MkrEntrepr. & konsulter197 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,7%22,2%
M20,8%25,0%
SD16,7%25,1%
C8,8%4,9%
V6,4%4,8%
KD9,2%7,2%
L6,4%5,5%
MP7,3%3,5%
S22,7%
SD16,7%88,5%Deltagart85,1%
Kommunval 2026
S15,2%18,1%
M12,9%21,2%
SD11,8%17,4%
C5,9%3,9%
V6,5%4,5%
KD6,7%3,9%
L2,4%5,2%
MP5,8%3,5%
S15,2%
SD11,8%85,8%Deltagart82,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-2,3
M-0,2+1,2
SD-2,9-3,3
C+1,1-0,3
V+1,8+0,9
KD+0,7+1,2
L+0,7+1,2
MP+1,0+0,7
S-2,3-2,3
SD-2,9-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

