Knivsta vs Sigtuna — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
84
Trygghet
11
79
Ekonomi
76
63
Boende
18
83
Utbildning
10
76
Hälsa & vård
78
76
Livsmiljö
79
Nyckeltal
21 733 stInvånare53 365 st
32,62%Skatt inkl. region31,83%
37,8 årMedelålder39,2 år
28 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 400 kr/m²
657 per 100 000 invVåldsbrott1 182 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
1 650 000 kr
4 450 000 kr
4 650 000 kr
3 500 000 kr
2 900 000 kr
Utbildning
236,9Meritvärde åk 9221,0
89,0%Behöriga till yrkesprogram78,9%
83,3%Behöriga till NV/teknik75,2%
92,0%Behöriga lärare77,1%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården80,4
90%Tillgång till sjukvård86%
61%Upplever rimlig väntetid64%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+1,8%Inrikes flyttnetto+0,3%
+2,5%Befolkningstillväxt+1,1%
7,2VAB-dagar per förälder8,4
27,7Barn i idrott27,0
81,3%Inskrivna i förskola82,3%
7,4Barngruppsstorlek 1–3 år14,4
4,8Barn per anställd5,5
37,8%Behöriga förskollärare29,7%
Jobb & arbetsmarknad
86,9%Sysselsättningsgrad78,8%
451 100 krMedianinkomst379 300 kr
78,5Nöjdhet med företagsklimat73,9
75%Invånare som pendlar54%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet44
14,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet13,9%
9,0%Anmälda brott per invånare18,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur1,1 km
88%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv51%
794 krKultursatsning1 546 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande80%
Saknar dataElever i kulturskola10,1%
Klimat
2033 hSoltimmar/år1981 h
535 mmRegn/år538 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
39 908 krSkola & förskola32 958 kr
7 757 krÄldreomsorg8 418 kr
6 715 krFunktionsnedsättning & LSS7 324 kr
4 409 krKultur & fritid3 876 kr
4 226 krInfrastruktur & miljö4 910 kr
3 914 krIndivid & familjeomsorg5 479 kr
901 krPolitisk verksamhet684 kr
29 krÖvrig verksamhet223 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
200 MkrTotal investering240 Mkr
6 MkrByggnader & mark18 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier8 Mkr
187 MkrEntrepr. & konsulter191 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,7%27,7%
M20,8%21,7%
SD16,7%18,4%
C8,8%4,7%
V6,4%10,8%
KD9,2%6,4%
L6,4%4,7%
MP7,3%4,0%
S22,7%
SD16,7%88,5%Deltagart79,1%
Kommunval 2026
S15,2%30,4%
M12,9%29,0%
SD11,8%12,4%
C5,9%3,4%
V6,5%11,5%
KD6,7%4,7%
L2,4%3,0%
MP5,8%3,4%
S15,2%
SD11,8%85,8%Deltagart74,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3+0,1
M-0,2-0,6
SD-2,9-3,9
C+1,1-0,5
V+1,8+4,6
KD+0,7+0,4
L+0,7+0,6
MP+1,0+0,6
S-2,3+0,1
SD-2,9-3,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

