Knivsta vs Sigtuna — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KnivstaSigtuna
22,7%
S27,7%
20,8%
21,7%
16,7%
SD18,4%
8,8%
4,7%
6,4%
10,8%
9,2%
6,4%
6,4%
4,7%
7,3%
4,0%
Valdeltagande 88,5%Valdeltagande 79,1%
Kommun 2026
KnivstaSigtuna
15,2%
S30,4%
12,9%
29,0%
11,8%
SD12,4%
5,9%
3,4%
6,5%
11,5%
6,7%
4,7%
2,4%
3,0%
5,8%
3,4%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 74,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Knivsta, den ljusare undre är Sigtuna. Skillnaden är Knivsta minus Sigtuna i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,0 % 34,7 % | 38,3 % 38,2 % | 30,6 % 30,2 % | 23,3 % 24,7 % | 21,1 % 22,3 % | 20,8 % 21,7 % | -0,9 |
| S | 24,3 % 32,9 % | 19,1 % 27,9 % | 21,7 % 28,3 % | 20,8 % 25,5 % | 25,0 % 27,6 % | 22,7 % 27,7 % | -4,9 |
| SD | 2,5 % 2,5 % | 4,4 % 5,0 % | 10,8 % 12,8 % | 16,9 % 19,3 % | 19,5 % 22,3 % | 16,7 % 18,4 % | -1,7 |
| V | 3,6 % 4,1 % | 3,5 % 3,8 % | 3,9 % 4,6 % | 5,4 % 6,4 % | 4,7 % 6,3 % | 6,4 % 10,8 % | -4,4 |
| C | 10,1 % 5,3 % | 9,2 % 4,5 % | 8,0 % 4,3 % | 10,7 % 6,7 % | 7,8 % 5,3 % | 8,8 % 4,7 % | +4,1 |
| L | 9,9 % 7,6 % | 9,5 % 7,1 % | 6,5 % 5,0 % | 7,2 % 4,9 % | 5,6 % 4,1 % | 6,4 % 4,7 % | +1,6 |
| KD | 8,0 % 6,3 % | 7,1 % 5,9 % | 6,7 % 5,2 % | 8,6 % 7,6 % | 8,5 % 6,0 % | 9,2 % 6,4 % | +2,8 |
| MP | 5,5 % 4,5 % | 7,4 % 6,3 % | 8,0 % 6,5 % | 5,4 % 3,5 % | 6,2 % 3,4 % | 7,3 % 4,0 % | +3,3 |
| ÖVR | 2,2 % 2,1 % | 1,4 % 1,2 % | 1,1 % 1,1 % | 1,6 % 1,6 % | 1,6 % 2,9 % | 1,7 % 1,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,6 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,7%27,7%-4,9ppValdeltagande: Knivsta 88,5% · Sigtuna 79,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

