Knivsta vs Uppsala — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
84
Trygghet
49
79
Ekonomi
70
63
Boende
25
83
Utbildning
87
76
Hälsa & vård
88
76
Livsmiljö
58
Nyckeltal
21 733 stInvånare249 726 st
32,62%Skatt inkl. region32,85%
37,8 årMedelålder39,7 år
28 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)34 100 kr/m²
657 per 100 000 invVåldsbrott899 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet3,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
2 200 000 kr
4 450 000 kr
4 500 000 kr
3 500 000 kr
2 100 000 kr
Utbildning
236,9Meritvärde åk 9245,5
89,0%Behöriga till yrkesprogram85,8%
83,3%Behöriga till NV/teknik81,7%
92,0%Behöriga lärare89,1%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården81,3
90%Tillgång till sjukvård90%
61%Upplever rimlig väntetid61%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+1,8%Inrikes flyttnetto+0,1%
+2,5%Befolkningstillväxt+0,7%
7,2VAB-dagar per förälder7,4
27,7Barn i idrott33,1
81,3%Inskrivna i förskola82,3%
7,4Barngruppsstorlek 1–3 år12,4
4,8Barn per anställd5,3
37,8%Behöriga förskollärare37,6%
Jobb & arbetsmarknad
86,9%Sysselsättningsgrad76,5%
451 100 krMedianinkomst382 900 kr
78,5Nöjdhet med företagsklimat75,3
75%Invånare som pendlar25%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet61
14,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet6,6%
9,0%Anmälda brott per invånare11,1%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
88%Skötsel av naturområden90%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv82%
794 krKultursatsning1 387 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande85%
Saknar dataElever i kulturskola10,2%
Klimat
2033 hSoltimmar/år2209 h
535 mmRegn/år561 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
39 908 krSkola & förskola26 526 kr
7 757 krÄldreomsorg10 302 kr
6 715 krFunktionsnedsättning & LSS8 650 kr
4 409 krKultur & fritid3 855 kr
4 226 krInfrastruktur & miljö7 506 kr
3 914 krIndivid & familjeomsorg5 752 kr
901 krPolitisk verksamhet496 kr
29 krÖvrig verksamhet905 kr
0 krHälso- och sjukvård2 kr
Investeringar · Mkr
200 MkrTotal investering898 Mkr
6 MkrByggnader & mark254 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier102 Mkr
187 MkrEntrepr. & konsulter442 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,7%27,6%
M20,8%17,1%
SD16,7%10,9%
C8,8%8,7%
V6,4%12,3%
KD9,2%5,9%
L6,4%5,2%
MP7,3%10,9%
S22,7%
SD16,7%88,5%Deltagart87,7%
Kommunval 2026
S15,2%26,1%
M12,9%19,0%
SD11,8%9,4%
C5,9%8,0%
V6,5%13,3%
KD6,7%6,7%
L2,4%3,4%
MP5,8%9,2%
S15,2%
SD11,8%85,8%Deltagart85,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-1,8
M-0,2-0,4
SD-2,9-2,1
C+1,1+0,9
V+1,8+2,1
KD+0,7+0,6
L+0,7-0,7
MP+1,0+2,0
S-2,3-1,8
SD-2,9-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

