Hoppa till innehållet

Knivsta vs Uppsala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KnivstaUppsala
22,7%
S
27,6%
20,8%
M
17,1%
16,7%
SD
10,9%
8,8%
C
8,7%
6,4%
V
12,3%
9,2%
KD
5,9%
6,4%
L
5,2%
7,3%
MP
10,9%
Valdeltagande 88,5%Valdeltagande 87,7%

Kommun 2026

KnivstaUppsala
15,2%
S
26,1%
12,9%
M
19,0%
11,8%
SD
9,4%
5,9%
C
8,0%
6,5%
V
13,3%
6,7%
KD
6,7%
2,4%
L
3,4%
5,8%
MP
9,2%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 85,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Knivsta, den ljusare undre är Uppsala. Skillnaden är Knivsta minus Uppsala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
34,0 %
26,9 %
38,3 %
29,5 %
30,6 %
22,3 %
23,3 %
18,4 %
21,1 %
17,6 %
20,8 %
17,1 %
+3,7
S
24,3 %
26,9 %
19,1 %
24,0 %
21,7 %
25,9 %
20,8 %
26,5 %
25,0 %
29,4 %
22,7 %
27,6 %
-4,8
SD
2,5 %
2,0 %
4,4 %
3,8 %
10,8 %
8,1 %
16,9 %
11,5 %
19,5 %
13,0 %
16,7 %
10,9 %
+5,7
V
3,6 %
6,5 %
3,5 %
6,4 %
3,9 %
7,7 %
5,4 %
11,0 %
4,7 %
10,2 %
6,4 %
12,3 %
-5,8
L
9,9 %
11,3 %
9,5 %
9,2 %
6,5 %
7,4 %
7,2 %
7,4 %
5,6 %
5,9 %
6,4 %
5,2 %
+1,2
MP
5,5 %
7,8 %
7,4 %
11,2 %
8,0 %
10,6 %
5,4 %
7,2 %
6,2 %
8,9 %
7,3 %
10,9 %
-3,7
C
10,1 %
8,6 %
9,2 %
7,6 %
8,0 %
6,0 %
10,7 %
8,9 %
7,8 %
7,8 %
8,8 %
8,7 %
+0,2
KD
8,0 %
7,0 %
7,1 %
6,4 %
6,7 %
5,2 %
8,6 %
6,9 %
8,5 %
5,4 %
9,2 %
5,9 %
+3,3
FI
—
—
—
—
2,6 %
5,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,2 %
3,0 %
1,4 %
1,9 %
1,1 %
1,3 %
1,6 %
2,2 %
1,6 %
1,9 %
1,7 %
1,4 %
+0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,7%27,6%-4,8pp
M20,8%17,1%+3,7pp
SD16,7%10,9%+5,7pp
V6,4%12,3%-5,8pp
KD9,2%5,9%+3,3pp
MP7,3%10,9%-3,7pp

Valdeltagande: Knivsta 88,5% · Uppsala 87,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad