Kramfors vs Härnösand — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
11
Trygghet
13
11
Ekonomi
12
54
Boende
84
12
Utbildning
17
13
Hälsa & vård
39
29
Livsmiljö
70
Nyckeltal
17 390 stInvånare24 348 st
34,43%Skatt inkl. region34,63%
48,1 årMedelålder45,9 år
4 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 200 kr/m²
1 175 per 100 000 invVåldsbrott2 026 per 100 000 inv
6,0%Ungdomsarbetslöshet5,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
450 000 kr
700 000 kr
1 600 000 kr
1 000 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
202,3Meritvärde åk 9201,3
83,2%Behöriga till yrkesprogram65,8%
69,7%Behöriga till NV/teknik60,1%
75,6%Behöriga lärare90,6%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
71%Tillgång till sjukvård83%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,7%
8,5VAB-dagar per förälder8,8
23,5Barn i idrott31,7
88,5%Inskrivna i förskola91,4%
14,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,8
4,8Barn per anställd4,8
49,0%Behöriga förskollärare50,3%
Jobb & arbetsmarknad
79,6%Sysselsättningsgrad80,2%
365 400 krMedianinkomst375 300 kr
80,2Nöjdhet med företagsklimat86,1
18%Invånare som pendlar24%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet53
18,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
4,5%Brottsoro påverkar livskvalitet8,3%
11,4%Anmälda brott per invånare12,0%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
3,6 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
82%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
44%Kultur- och nöjesliv78%
1 333 krKultursatsning2 202 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande88%
12,4%Elever i kulturskola13,0%
Klimat
1729 hSoltimmar/år1899 h
794 mmRegn/år798 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 065 krSkola & förskola31 776 kr
19 431 krÄldreomsorg17 223 kr
11 358 krFunktionsnedsättning & LSS11 576 kr
9 358 krInfrastruktur & miljö7 740 kr
6 406 krIndivid & familjeomsorg5 002 kr
3 482 krKultur & fritid5 045 kr
1 224 krPolitisk verksamhet1 288 kr
498 krÖvrig verksamhet2 432 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
70 MkrTotal investering397 Mkr
3 MkrByggnader & mark150 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier13 Mkr
47 MkrEntrepr. & konsulter211 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S34,4%34,8%
M11,6%14,7%
SD21,8%17,7%
C8,3%6,7%
V7,6%7,4%
KD6,3%5,3%
L3,2%3,6%
MP4,4%8,4%
S34,4%
SD21,8%82,5%Deltagart84,8%
Kommunval 2026
S21,1%30,6%
M7,9%21,0%
SD12,1%10,4%
C19,5%8,3%
V7,8%7,0%
KD3,1%3,5%
L0,8%2,5%
MP2,1%10,5%
S21,1%
SD12,1%79,7%Deltagart83,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-7,3-4,8
M+2,0+2,4
SD-0,1-2,0
C-0,1-0,9
V-0,4+1,0
KD+1,6+0,6
L+1,6+1,0
MP+1,3+2,4
S-7,3-4,8
SD-0,1-2,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

