Kramfors vs Örnsköldsvik — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
11
Trygghet
64
11
Ekonomi
59
54
Boende
84
12
Utbildning
79
13
Hälsa & vård
39
29
Livsmiljö
32
Nyckeltal
17 390 stInvånare55 338 st
34,43%Skatt inkl. region33,85%
48,1 årMedelålder44,8 år
4 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)19 000 kr/m²
1 175 per 100 000 invVåldsbrott816 per 100 000 inv
6,0%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
1 250 000 kr
700 000 kr
1 700 000 kr
1 000 000 kr
1 250 000 kr
Utbildning
202,3Meritvärde åk 9218,9
83,2%Behöriga till yrkesprogram82,2%
69,7%Behöriga till NV/teknik78,6%
75,6%Behöriga lärare90,6%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
71%Tillgång till sjukvård87%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto+0,0%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,2%
8,5VAB-dagar per förälder7,3
23,5Barn i idrott42,8
88,5%Inskrivna i förskola85,8%
14,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,5
4,8Barn per anställd5,4
49,0%Behöriga förskollärare60,0%
Jobb & arbetsmarknad
79,6%Sysselsättningsgrad85,3%
365 400 krMedianinkomst408 200 kr
80,2Nöjdhet med företagsklimat74,5
18%Invånare som pendlar7%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet70
18,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
4,5%Brottsoro påverkar livskvalitet3,1%
11,4%Anmälda brott per invånare8,1%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
3,6 kmAvstånd till skyddad natur2,6 km
82%Skötsel av naturområden87%
Kultur & fritid
44%Kultur- och nöjesliv65%
1 333 krKultursatsning1 385 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande81%
12,4%Elever i kulturskola13,2%
Klimat
1729 hSoltimmar/år1911 h
794 mmRegn/år808 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 065 krSkola & förskola31 240 kr
19 431 krÄldreomsorg17 658 kr
11 358 krFunktionsnedsättning & LSS9 290 kr
9 358 krInfrastruktur & miljö8 157 kr
6 406 krIndivid & familjeomsorg5 329 kr
3 482 krKultur & fritid4 049 kr
1 224 krPolitisk verksamhet867 kr
498 krÖvrig verksamhet616 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
70 MkrTotal investering452 Mkr
3 MkrByggnader & mark28 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier81 Mkr
47 MkrEntrepr. & konsulter331 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S34,4%36,4%
M11,6%17,5%
SD21,8%16,5%
C8,3%8,0%
V7,6%5,0%
KD6,3%7,9%
L3,2%3,4%
MP4,4%3,7%
S34,4%
SD21,8%82,5%Deltagart85,8%
Kommunval 2026
S21,1%35,9%
M7,9%17,3%
SD12,1%9,8%
C19,5%12,3%
V7,8%5,9%
KD3,1%7,6%
L0,8%0,8%
MP2,1%2,0%
S21,1%
SD12,1%79,7%Deltagart84,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-7,3-5,1
M+2,0+3,3
SD-0,1-0,6
C-0,1-1,7
V-0,4+0,5
KD+1,6+1,2
L+1,6+1,0
MP+1,3+0,8
S-7,3-5,1
SD-0,1-0,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

