Hoppa till innehållet

Kramfors vs Örnsköldsvik — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KramforsÖrnsköldsvik
34,4%
S
36,4%
11,6%
M
17,5%
21,8%
SD
16,5%
8,3%
C
8,0%
7,6%
V
5,0%
6,3%
KD
7,9%
3,2%
L
3,4%
4,4%
MP
3,7%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 85,8%

Kommun 2026

KramforsÖrnsköldsvik
21,1%
S
35,9%
7,9%
M
17,3%
12,1%
SD
9,8%
19,5%
C
12,3%
7,8%
V
5,9%
3,1%
KD
7,6%
0,8%
L
0,8%
2,1%
MP
2,0%
Valdeltagande 79,7%Valdeltagande 84,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kramfors, den ljusare undre är Örnsköldsvik. Skillnaden är Kramfors minus Örnsköldsvik i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,2 %
49,2 %
50,5 %
46,9 %
51,8 %
49,9 %
41,1 %
44,6 %
41,6 %
41,5 %
34,4 %
36,4 %
-2,0
SD
1,4 %
1,0 %
3,1 %
3,0 %
9,7 %
7,0 %
15,8 %
11,4 %
21,9 %
17,1 %
21,8 %
16,5 %
+5,4
M
12,8 %
14,9 %
15,7 %
19,0 %
11,3 %
14,9 %
9,3 %
12,7 %
9,5 %
14,2 %
11,6 %
17,5 %
-5,9
C
14,4 %
13,0 %
9,9 %
9,5 %
9,5 %
9,0 %
12,5 %
12,1 %
8,3 %
9,7 %
8,3 %
8,0 %
+0,3
V
9,3 %
4,0 %
8,4 %
4,1 %
7,5 %
4,3 %
11,8 %
5,9 %
7,9 %
4,5 %
7,6 %
5,0 %
+2,6
KD
4,1 %
8,4 %
3,4 %
6,9 %
2,4 %
6,2 %
4,0 %
7,2 %
4,6 %
6,7 %
6,3 %
7,9 %
-1,6
MP
3,0 %
2,8 %
4,6 %
4,5 %
3,3 %
3,5 %
1,9 %
2,2 %
3,1 %
2,9 %
4,4 %
3,7 %
+0,7
L
3,0 %
4,4 %
3,1 %
4,2 %
1,7 %
2,8 %
2,0 %
2,7 %
1,6 %
2,4 %
3,2 %
3,4 %
-0,2
ÖVR
1,9 %
2,3 %
1,3 %
1,8 %
0,6 %
0,8 %
1,7 %
1,1 %
1,4 %
1,2 %
2,5 %
1,7 %
+0,8
FI
—
—
—
—
2,2 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S34,4%36,4%-2,0pp
M11,6%17,5%-5,9pp
SD21,8%16,5%+5,4pp
V7,6%5,0%+2,6pp

Valdeltagande: Kramfors 82,5% · Örnsköldsvik 85,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad