Krokom vs Strömsund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
82
Trygghet
50
54
Ekonomi
10
51
Boende
55
69
Utbildning
26
47
Hälsa & vård
25
16
Livsmiljö
12
Nyckeltal
15 795 stInvånare10 904 st
33,87%Skatt inkl. region34,92%
42,5 årMedelålder48,3 år
20 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)900 kr/m²
597 per 100 000 invVåldsbrott912 per 100 000 inv
3,6%Ungdomsarbetslöshet5,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 300 000 kr
50 000 kr
2 500 000 kr
650 000 kr
1 050 000 kr
450 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9207,6
85,0%Behöriga till yrkesprogram79,5%
81,5%Behöriga till NV/teknik74,6%
78,8%Behöriga lärare79,2%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården85,6
78%Tillgång till sjukvård77%
69%Upplever rimlig väntetid69%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto-0,7%
+0,7%Befolkningstillväxt-1,1%
8,3VAB-dagar per förälder8,8
22,4Barn i idrott15,3
88,3%Inskrivna i förskola84,9%
10,6Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
4,6Barn per anställd4,7
40,0%Behöriga förskollärare31,9%
Jobb & arbetsmarknad
89,3%Sysselsättningsgrad82,0%
407 800 krMedianinkomst357 700 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
54%Invånare som pendlar15%
Trygghet
67Kommunindex för trygghet63
7,0%Känner sig otrygga kvällstid11,0%
4,5%Brottsoro påverkar livskvalitet4,1%
5,8%Anmälda brott per invånare9,1%
Natur & miljö
100%Närhet till natur viktigt98%
58%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur4,2 km
73%Skötsel av naturområden68%
Kultur & fritid
35%Kultur- och nöjesliv28%
1 150 krKultursatsning1 384 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande64%
10,9%Elever i kulturskola20,7%
Klimat
1782 hSoltimmar/år1354 h
1054 mmRegn/år950 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
40 809 krSkola & förskola34 774 kr
16 045 krÄldreomsorg26 103 kr
9 306 krFunktionsnedsättning & LSS11 103 kr
6 118 krIndivid & familjeomsorg5 873 kr
3 935 krInfrastruktur & miljö5 956 kr
2 722 krKultur & fritid2 784 kr
1 114 krPolitisk verksamhet1 686 kr
403 krÖvrig verksamhet1 263 kr
0 krHälso- och sjukvård372 kr
Investeringar · Mkr
229 MkrTotal investering62 Mkr
3 MkrByggnader & mark0 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
197 MkrEntrepr. & konsulter53 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 65% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 19% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,0%31,9%
M17,7%17,6%
SD19,1%25,7%
C11,5%7,0%
V4,8%6,0%
KD6,4%5,0%
L3,4%2,6%
MP7,1%2,4%
S28,0%
SD19,1%86,9%Deltagart83,8%
Kommunval 2026
S21,0%31,5%
M15,9%32,2%
SD11,3%14,7%
C26,7%9,8%
V5,9%7,0%
KD3,3%1,6%
L0,8%0,3%
MP5,6%0,7%
S21,0%
SD11,3%84,8%Deltagart80,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,9-6,2
M+2,2+5,6
SD-2,1-1,7
C+0,8+0,1
V-0,5+0,7
KD+0,4-0,7
L+1,4+1,1
MP+2,0+0,5
S-4,9-6,2
SD-2,1-1,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

