Krokom vs Strömsund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KrokomStrömsund
28,0%
S31,9%
17,7%
17,6%
19,1%
SD25,7%
11,5%
7,0%
4,8%
6,0%
6,4%
5,0%
3,4%
2,6%
7,1%
2,4%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
KrokomStrömsund
21,0%
S31,5%
15,9%
32,2%
11,3%
SD14,7%
26,7%
9,8%
5,9%
7,0%
3,3%
1,6%
0,8%
0,3%
5,6%
0,7%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Krokom, den ljusare undre är Strömsund. Skillnaden är Krokom minus Strömsund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % 48,8 % | 37,0 % 50,6 % | 37,0 % 49,8 % | 31,1 % 41,1 % | 33,0 % 38,1 % | 28,0 % 31,9 % | -3,8 |
| SD | 1,6 % 1,9 % | 3,5 % 4,8 % | 10,7 % 14,1 % | 15,6 % 20,8 % | 21,3 % 27,5 % | 19,1 % 25,7 % | -6,6 |
| C | 21,8 % 14,4 % | 18,1 % 10,7 % | 15,6 % 10,2 % | 18,7 % 12,7 % | 10,7 % 6,9 % | 11,5 % 7,0 % | +4,5 |
| M | 15,7 % 13,9 % | 21,3 % 17,6 % | 17,6 % 11,5 % | 14,1 % 10,2 % | 15,5 % 12,0 % | 17,7 % 17,6 % | +0,1 |
| V | 7,2 % 10,3 % | 6,4 % 8,2 % | 6,7 % 7,2 % | 8,3 % 7,7 % | 5,3 % 5,3 % | 4,8 % 6,0 % | -1,2 |
| MP | 5,6 % 2,2 % | 6,2 % 2,9 % | 4,7 % 2,2 % | 3,1 % 1,4 % | 5,1 % 1,9 % | 7,1 % 2,4 % | +4,6 |
| KD | 4,0 % 2,9 % | 3,2 % 2,1 % | 2,8 % 2,1 % | 5,6 % 4,1 % | 6,1 % 5,7 % | 6,4 % 5,0 % | +1,5 |
| L | 3,5 % 2,7 % | 3,2 % 2,3 % | 2,3 % 1,1 % | 2,3 % 1,1 % | 2,0 % 1,5 % | 3,4 % 2,6 % | +0,9 |
| ÖVR | 2,7 % 2,8 % | 1,0 % 0,8 % | 0,7 % 0,7 % | 1,1 % 1,0 % | 1,1 % 1,2 % | 1,9 % 1,7 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,0%31,9%-3,8pp
SD19,1%25,7%-6,6ppValdeltagande: Krokom 86,9% · Strömsund 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

