Kungsör vs Hallstahammar — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
56
Trygghet
32
56
Ekonomi
64
36
Boende
28
63
Utbildning
21
51
Hälsa & vård
31
52
Livsmiljö
68
Nyckeltal
8 550 stInvånare16 600 st
32,91%Skatt inkl. region32,69%
44,6 årMedelålder43,6 år
10 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 000 kr/m²
789 per 100 000 invVåldsbrott908 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet7,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
650 000 kr
600 000 kr
2 150 000 kr
2 350 000 kr
1 400 000 kr
950 000 kr
Utbildning
215,2Meritvärde åk 9204,3
86,7%Behöriga till yrkesprogram74,3%
74,5%Behöriga till NV/teknik62,8%
84,3%Behöriga lärare88,5%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
91%Tillgång till sjukvård88%
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-1,0%Inrikes flyttnetto-0,1%
-1,7%Befolkningstillväxt-0,3%
8,1VAB-dagar per förälder8,7
21,2Barn i idrott26,1
88,5%Inskrivna i förskola88,0%
5,4Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
6,1Barn per anställd4,8
60,7%Behöriga förskollärare43,8%
Jobb & arbetsmarknad
78,7%Sysselsättningsgrad81,7%
385 100 krMedianinkomst388 300 kr
76,4Nöjdhet med företagsklimat88,5
58%Invånare som pendlar57%
Trygghet
32Kommunindex för trygghet43
26,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
5,0%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
8,8%Anmälda brott per invånare11,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
78%Nöjdhet idrott & friluftsliv75%
1,7 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
83%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjesliv54%
1 242 krKultursatsning1 175 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande82%
4,4%Elever i kulturskola11,1%
Klimat
1945 hSoltimmar/år1880 h
657 mmRegn/år662 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 937 krSkola & förskola32 685 kr
16 745 krÄldreomsorg17 591 kr
11 919 krFunktionsnedsättning & LSS10 495 kr
5 764 krIndivid & familjeomsorg4 975 kr
5 739 krInfrastruktur & miljö5 953 kr
3 741 krKultur & fritid3 598 kr
1 267 krPolitisk verksamhet967 kr
646 krÖvrig verksamhet685 kr
40 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
24 MkrTotal investering212 Mkr
0 MkrByggnader & mark4 Mkr
1 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
23 MkrEntrepr. & konsulter186 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,0%32,4%
M18,4%16,7%
SD25,1%25,4%
C5,4%4,1%
V7,5%7,5%
KD5,8%4,9%
L4,6%4,1%
MP2,9%3,0%
S28,0%
SD25,1%84,5%Deltagart83,1%
Kommunval 2026
S30,3%33,1%
M18,7%21,8%
SD22,0%19,7%
C12,2%4,1%
V8,4%10,2%
KD3,8%3,9%
L4,3%3,6%
MP—3,0%
S30,3%
SD22,0%83,1%Deltagart80,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,1-2,5
M+2,2+1,9
SD-3,9-2,7
C+0,3-0,3
V+3,1+1,6
KD-0,2+0,0
L+0,9+1,2
MP+0,4+0,4
S-4,1-2,5
SD-3,9-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

