Landskrona vs Svalöv — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
16
Trygghet
59
78
Ekonomi
67
15
Boende
31
42
Utbildning
20
60
Hälsa & vård
33
88
Livsmiljö
52
Nyckeltal
47 571 stInvånare14 474 st
31,42%Skatt inkl. region31,92%
42,6 årMedelålder41,4 år
24 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)16 900 kr/m²
1 433 per 100 000 invVåldsbrott924 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet6,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 600 000 kr
1 100 000 kr
3 900 000 kr
2 200 000 kr
2 650 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
232,9Meritvärde åk 9196,5
83,2%Behöriga till yrkesprogram80,1%
80,2%Behöriga till NV/teknik71,8%
81,6%Behöriga lärare84,5%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
88%Tillgång till sjukvård79%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,6%Inrikes flyttnetto-0,1%
+0,6%Befolkningstillväxt-0,5%
8,0VAB-dagar per förälder7,5
39,6Barn i idrott19,2
80,8%Inskrivna i förskola88,6%
13,9Barngruppsstorlek 1–3 år12,9
5,5Barn per anställd5,3
44,0%Behöriga förskollärare48,1%
Jobb & arbetsmarknad
76,8%Sysselsättningsgrad81,4%
368 400 krMedianinkomst382 100 kr
75,0Nöjdhet med företagsklimat69,9
52%Invånare som pendlar67%
Trygghet
52Kommunindex för trygghet47
32,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitet9,4%
14,6%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
95%Närhet till natur viktigt97%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv51%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur2,8 km
89%Skötsel av naturområden75%
Kultur & fritid
73%Kultur- och nöjesliv23%
1 903 krKultursatsning875 kr
88%Bibliotek & kulturfrämjande61%
5,1%Elever i kulturskola9,6%
Klimat
1604 hSoltimmar/år1529 h
566 mmRegn/år704 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 338 krSkola & förskola33 771 kr
11 056 krÄldreomsorg12 818 kr
7 818 krFunktionsnedsättning & LSS7 148 kr
6 938 krIndivid & familjeomsorg4 079 kr
5 962 krInfrastruktur & miljö6 066 kr
4 844 krKultur & fritid2 304 kr
767 krÖvrig verksamhet−147 kr
740 krPolitisk verksamhet1 477 kr
0 krHälso- och sjukvård17 kr
Investeringar · Mkr
829 MkrTotal investering94 Mkr
162 MkrByggnader & mark1 Mkr
69 MkrMaskiner & inventarier13 Mkr
576 MkrEntrepr. & konsulter79 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 66% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,2%22,3%
M17,1%15,9%
SD22,9%32,4%
C3,9%6,0%
V8,7%5,6%
KD3,9%6,1%
L8,5%4,9%
MP3,7%5,5%
S30,2%
SD22,9%80,5%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S25,5%21,8%
M6,0%12,4%
SD14,0%34,1%
C1,2%12,9%
V6,7%5,8%
KD1,0%4,8%
L39,9%4,0%
MP3,7%4,1%
S25,5%
SD14,0%78,0%Deltagart80,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,8-2,4
M-0,2+1,4
SD-4,6-4,3
C+0,1+0,2
V+3,9+1,1
KD+0,3+0,7
L+2,4+1,8
MP+0,6+1,8
S-0,8-2,4
SD-4,6-4,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

