Landskrona vs Svalöv — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LandskronaSvalöv
30,2%
S22,3%
17,1%
15,9%
22,9%
SD32,4%
3,9%
6,0%
8,7%
5,6%
3,9%
6,1%
8,5%
4,9%
3,7%
5,5%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
LandskronaSvalöv
25,5%
S21,8%
6,0%
12,4%
14,0%
SD34,1%
1,2%
12,9%
6,7%
5,8%
1,0%
4,8%
39,9%
4,0%
3,7%
4,1%
Valdeltagande 78,0%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Landskrona, den ljusare undre är Svalöv. Skillnaden är Landskrona minus Svalöv i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,8 % 35,7 % | 35,8 % 28,9 % | 37,3 % 29,3 % | 32,1 % 23,0 % | 31,1 % 24,8 % | 30,2 % 22,3 % | +7,9 |
| SD | 8,2 % 9,7 % | 9,9 % 13,1 % | 18,8 % 26,4 % | 25,4 % 34,3 % | 27,4 % 36,7 % | 22,9 % 32,4 % | -9,6 |
| M | 24,2 % 22,9 % | 28,2 % 27,4 % | 19,9 % 17,8 % | 17,6 % 15,1 % | 17,3 % 14,5 % | 17,1 % 15,9 % | +1,2 |
| C | 3,0 % 13,8 % | 2,5 % 11,7 % | 2,8 % 9,7 % | 4,5 % 9,3 % | 3,8 % 5,8 % | 3,9 % 6,0 % | -2,1 |
| L | 12,2 % 5,9 % | 11,7 % 5,7 % | 7,0 % 3,5 % | 6,7 % 3,7 % | 6,1 % 3,1 % | 8,5 % 4,9 % | +3,6 |
| V | 3,9 % 3,0 % | 4,1 % 3,5 % | 4,2 % 3,1 % | 5,1 % 4,6 % | 4,8 % 4,5 % | 8,7 % 5,6 % | +3,1 |
| KD | 2,8 % 4,3 % | 2,5 % 3,4 % | 2,0 % 2,6 % | 4,0 % 5,1 % | 3,6 % 5,3 % | 3,9 % 6,1 % | -2,2 |
| MP | 2,9 % 3,0 % | 4,3 % 4,8 % | 5,0 % 4,7 % | 3,2 % 2,6 % | 3,1 % 3,7 % | 3,7 % 5,5 % | -1,8 |
| ÖVR | 2,1 % 1,7 % | 1,0 % 1,4 % | 1,1 % 0,9 % | 1,3 % 2,2 % | 2,8 % 1,7 % | 1,2 % 1,4 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,2%22,3%+7,9pp
SD22,9%32,4%-9,6ppValdeltagande: Landskrona 80,5% · Svalöv 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

