Leksand vs Mora — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
81
Trygghet
80
42
Ekonomi
22
34
Boende
44
77
Utbildning
47
55
Hälsa & vård
14
62
Livsmiljö
52
Nyckeltal
16 167 stInvånare20 419 st
33,80%Skatt inkl. region34,32%
47,4 årMedelålder46,7 år
21 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
501 per 100 000 invVåldsbrott928 per 100 000 inv
3,3%Ungdomsarbetslöshet3,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 400 000 kr
1 100 000 kr
3 000 000 kr
2 300 000 kr
1 900 000 kr
1 600 000 kr
Utbildning
235,9Meritvärde åk 9213,0
88,2%Behöriga till yrkesprogram86,6%
86,5%Behöriga till NV/teknik79,6%
84,8%Behöriga lärare83,1%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
89%Tillgång till sjukvård87%
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,2%Inrikes flyttnetto-0,3%
+0,2%Befolkningstillväxt-0,6%
8,4VAB-dagar per förälder7,5
38,8Barn i idrott36,2
84,7%Inskrivna i förskola88,3%
10,7Barngruppsstorlek 1–3 år12,1
5,4Barn per anställd4,8
48,1%Behöriga förskollärare45,0%
Jobb & arbetsmarknad
85,5%Sysselsättningsgrad85,7%
389 200 krMedianinkomst392 600 kr
88,7Nöjdhet med företagsklimat71,2
30%Invånare som pendlar19%
Trygghet
67Kommunindex för trygghet63
13,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
5,0%Brottsoro påverkar livskvalitet4,0%
5,7%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
89%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
57%Kultur- och nöjesliv30%
1 647 krKultursatsning1 212 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande77%
23,6%Elever i kulturskola11,9%
Klimat
1728 hSoltimmar/år2032 h
772 mmRegn/år845 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
28 201 krSkola & förskola30 961 kr
20 699 krÄldreomsorg19 905 kr
6 072 krInfrastruktur & miljö8 906 kr
5 004 krFunktionsnedsättning & LSS11 154 kr
4 603 krIndivid & familjeomsorg4 953 kr
3 765 krKultur & fritid3 425 kr
976 krPolitisk verksamhet1 098 kr
374 krÖvrig verksamhet94 kr
98 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
51 MkrTotal investering510 Mkr
0 MkrByggnader & mark338 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier36 Mkr
43 MkrEntrepr. & konsulter134 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,7%27,3%
M19,9%18,5%
SD18,3%25,1%
C8,5%6,7%
V4,7%4,4%
KD10,1%7,6%
L5,0%4,6%
MP5,4%4,2%
S26,7%
SD18,3%87,3%Deltagart84,8%
Kommunval 2026
S15,9%23,4%
M19,1%13,9%
SD8,5%12,2%
C9,2%13,6%
V8,4%5,4%
KD12,0%8,2%
L2,2%0,6%
MP5,1%2,2%
S15,9%
SD8,5%85,8%Deltagart82,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,1-2,4
M+1,3+2,4
SD-3,1-3,9
C+0,5-0,4
V-0,4+0,1
KD+2,0+1,1
L+1,4+1,8
MP+1,2+1,0
S-3,1-2,4
SD-3,1-3,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

