Leksand vs Mora — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LeksandMora
26,7%
S27,3%
19,9%
18,5%
18,3%
SD25,1%
8,5%
6,7%
4,7%
4,4%
10,1%
7,6%
5,0%
4,6%
5,4%
4,2%
Valdeltagande 87,3%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
LeksandMora
15,9%
S23,4%
19,1%
13,9%
8,5%
SD12,2%
9,2%
13,6%
8,4%
5,4%
12,0%
8,2%
2,2%
0,6%
5,1%
2,2%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 82,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Leksand, den ljusare undre är Mora. Skillnaden är Leksand minus Mora i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,3 % 36,3 % | 28,9 % 36,1 % | 29,4 % 35,5 % | 26,1 % 29,2 % | 29,8 % 29,6 % | 26,7 % 27,3 % | -0,5 |
| M | 25,5 % 23,3 % | 31,4 % 26,8 % | 23,7 % 19,5 % | 19,6 % 15,7 % | 18,6 % 16,0 % | 19,9 % 18,5 % | +1,4 |
| SD | 1,5 % 1,8 % | 4,0 % 6,1 % | 11,8 % 16,9 % | 16,2 % 22,5 % | 21,4 % 29,0 % | 18,3 % 25,1 % | -6,8 |
| C | 13,6 % 13,6 % | 9,4 % 9,0 % | 10,0 % 9,9 % | 12,9 % 11,8 % | 7,9 % 7,1 % | 8,5 % 6,7 % | +1,8 |
| KD | 10,5 % 4,8 % | 8,8 % 4,5 % | 7,4 % 3,1 % | 9,5 % 6,8 % | 8,1 % 6,5 % | 10,1 % 7,6 % | +2,5 |
| V | 4,8 % 5,2 % | 4,2 % 4,6 % | 4,9 % 4,5 % | 7,0 % 6,1 % | 5,2 % 4,3 % | 4,7 % 4,4 % | +0,3 |
| MP | 4,9 % 4,8 % | 6,5 % 6,0 % | 5,8 % 4,6 % | 3,6 % 2,9 % | 4,3 % 3,3 % | 5,4 % 4,2 % | +1,2 |
| L | 5,0 % 4,9 % | 5,3 % 4,9 % | 3,8 % 2,9 % | 3,6 % 3,4 % | 3,6 % 2,9 % | 5,0 % 4,6 % | +0,4 |
| ÖVR | 2,9 % 5,3 % | 1,5 % 2,0 % | 0,7 % 1,3 % | 1,4 % 1,6 % | 1,2 % 1,3 % | 1,4 % 1,6 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD18,3%25,1%-6,8ppValdeltagande: Leksand 87,3% · Mora 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

