Lerum vs Partille — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
88
Trygghet
69
84
Ekonomi
85
28
Boende
27
78
Utbildning
81
85
Hälsa & vård
84
88
Livsmiljö
52
Nyckeltal
43 752 stInvånare41 164 st
32,03%Skatt inkl. region31,36%
40,9 årMedelålder40,3 år
31 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)34 100 kr/m²
465 per 100 000 invVåldsbrott735 per 100 000 inv
4,5%Ungdomsarbetslöshet5,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 050 000 kr
2 200 000 kr
4 300 000 kr
5 700 000 kr
2 200 000 kr
3 900 000 kr
Utbildning
227,3Meritvärde åk 9241,0
83,1%Behöriga till yrkesprogram87,9%
77,1%Behöriga till NV/teknik83,1%
94,1%Behöriga lärare92,3%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
95%Tillgång till sjukvårdSaknar data
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,4%Befolkningstillväxt+0,3%
7,1VAB-dagar per förälder7,4
38,4Barn i idrott45,5
90,9%Inskrivna i förskola88,5%
13,3Barngruppsstorlek 1–3 år14,8
5,4Barn per anställd5,4
48,5%Behöriga förskollärare45,5%
Jobb & arbetsmarknad
88,2%Sysselsättningsgrad84,1%
467 700 krMedianinkomst454 300 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimat76,8
69%Invånare som pendlar79%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet50
18,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
8,1%Brottsoro påverkar livskvalitet10,3%
7,4%Anmälda brott per invånare8,8%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
71%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,5 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
89%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
62%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 088 krKultursatsning1 154 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
14,7%Elever i kulturskola19,0%
Klimat
1628 hSoltimmar/år1844 h
905 mmRegn/år998 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 445 krSkola & förskola34 703 kr
11 490 krÄldreomsorg10 233 kr
7 969 krInfrastruktur & miljö4 324 kr
7 962 krFunktionsnedsättning & LSS7 789 kr
4 147 krIndivid & familjeomsorg3 668 kr
2 247 krKultur & fritid2 770 kr
800 krPolitisk verksamhet546 kr
328 krÖvrig verksamhet225 kr
0 krHälso- och sjukvård−20 kr
Investeringar · Mkr
612 MkrTotal investering289 Mkr
6 MkrByggnader & mark95 Mkr
59 MkrMaskiner & inventarier53 Mkr
546 MkrEntrepr. & konsulter124 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 66% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,4%26,8%
M22,9%22,0%
SD16,9%14,5%
C8,0%8,2%
V5,8%7,9%
KD7,2%6,3%
L6,9%6,2%
MP7,9%7,2%
S23,4%
SD16,9%89,9%Deltagart86,0%
Kommunval 2026
S19,5%25,2%
M30,2%29,1%
SD13,0%12,1%
C9,0%7,2%
V6,8%9,1%
KD8,6%5,5%
L4,6%3,4%
MP8,0%8,1%
S19,5%
SD13,0%88,7%Deltagart83,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,5-1,8
M+1,0+0,3
SD-2,8-3,3
C+1,5+1,4
V+0,4+1,4
KD+1,1+0,9
L+0,6+0,4
MP+1,6+1,0
S-3,5-1,8
SD-2,8-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

