Lerum vs Partille — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LerumPartille
23,4%
S26,8%
22,9%
22,0%
16,9%
SD14,5%
8,0%
8,2%
5,8%
7,9%
7,2%
6,3%
6,9%
6,2%
7,9%
7,2%
Valdeltagande 89,9%Valdeltagande 86,0%
Kommun 2026
LerumPartille
19,5%
S25,2%
30,2%
29,1%
13,0%
SD12,1%
9,0%
7,2%
6,8%
9,1%
8,6%
5,5%
4,6%
3,4%
8,0%
8,1%
Valdeltagande 88,7%Valdeltagande 83,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lerum, den ljusare undre är Partille. Skillnaden är Lerum minus Partille i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,9 % 28,3 % | 35,1 % 33,9 % | 27,4 % 27,3 % | 23,5 % 23,2 % | 21,9 % 21,7 % | 22,9 % 22,0 % | +0,9 |
| S | 27,5 % 30,4 % | 22,3 % 24,8 % | 23,6 % 24,9 % | 22,5 % 23,8 % | 26,9 % 28,6 % | 23,4 % 26,8 % | -3,4 |
| SD | 2,5 % 2,8 % | 5,4 % 5,8 % | 12,0 % 11,6 % | 17,0 % 16,3 % | 19,8 % 17,8 % | 16,9 % 14,5 % | +2,4 |
| L | 10,2 % 10,7 % | 10,1 % 10,0 % | 7,9 % 8,0 % | 7,5 % 7,2 % | 6,3 % 5,8 % | 6,9 % 6,2 % | +0,7 |
| MP | 6,4 % 5,2 % | 8,8 % 7,6 % | 8,5 % 8,0 % | 5,7 % 5,3 % | 6,3 % 6,2 % | 7,9 % 7,2 % | +0,8 |
| KD | 8,8 % 8,4 % | 7,0 % 7,1 % | 5,6 % 5,4 % | 7,4 % 6,9 % | 6,0 % 5,3 % | 7,2 % 6,3 % | +0,9 |
| C | 6,3 % 4,6 % | 5,1 % 4,0 % | 6,0 % 4,5 % | 8,6 % 7,9 % | 6,5 % 6,8 % | 8,0 % 8,2 % | -0,1 |
| V | 5,6 % 6,1 % | 5,1 % 5,1 % | 5,0 % 6,1 % | 6,6 % 8,1 % | 5,4 % 6,5 % | 5,8 % 7,9 % | -2,2 |
| ÖVR | 2,8 % 3,4 % | 1,2 % 1,7 % | 0,8 % 1,2 % | 1,3 % 1,3 % | 1,0 % 1,2 % | 1,0 % 1,1 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 3,1 % 3,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,4%26,8%-3,4pp
SD16,9%14,5%+2,4ppValdeltagande: Lerum 89,9% · Partille 86,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

