Lilla Edet vs Alingsås — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
38
Trygghet
78
48
Ekonomi
75
23
Boende
24
15
Utbildning
51
21
Hälsa & vård
75
43
Livsmiljö
78
Nyckeltal
14 398 stInvånare42 861 st
33,85%Skatt inkl. region32,84%
42,4 årMedelålder43,2 år
14 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)30 300 kr/m²
929 per 100 000 invVåldsbrott699 per 100 000 inv
6,6%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
1 950 000 kr
2 650 000 kr
3 900 000 kr
1 650 000 kr
2 050 000 kr
Utbildning
199,4Meritvärde åk 9219,7
76,3%Behöriga till yrkesprogram81,4%
71,2%Behöriga till NV/teknik77,2%
77,6%Behöriga lärare87,3%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
85%Tillgång till sjukvård88%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,3%
8,5VAB-dagar per förälder7,6
20,4Barn i idrott38,0
83,5%Inskrivna i förskola88,6%
15,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,7
5,0Barn per anställd5,5
48,9%Behöriga förskollärare51,3%
Jobb & arbetsmarknad
82,9%Sysselsättningsgrad85,4%
399 100 krMedianinkomst412 000 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimat74,0
65%Invånare som pendlar45%
Trygghet
39Kommunindex för trygghet58
25,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
6,5%Brottsoro påverkar livskvalitet6,1%
9,5%Anmälda brott per invånare9,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
50%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
70%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
42%Kultur- och nöjesliv62%
1 318 krKultursatsning1 083 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjande82%
10,4%Elever i kulturskola15,4%
Klimat
1666 hSoltimmar/år1656 h
923 mmRegn/år852 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 211 krSkola & förskola31 876 kr
13 947 krÄldreomsorg15 060 kr
8 289 krFunktionsnedsättning & LSS9 773 kr
5 740 krIndivid & familjeomsorg4 893 kr
5 365 krInfrastruktur & miljö6 493 kr
2 955 krKultur & fritid2 918 kr
599 krÖvrig verksamhet281 kr
569 krPolitisk verksamhet870 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
105 MkrTotal investering305 Mkr
24 MkrByggnader & mark6 Mkr
26 MkrMaskiner & inventarier83 Mkr
55 MkrEntrepr. & konsulter198 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%27,1%
M15,9%18,5%
SD30,6%16,9%
C5,3%7,8%
V7,1%6,9%
KD6,7%8,2%
L3,5%5,8%
MP3,1%7,2%
S26,0%
SD30,6%82,5%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S21,2%27,3%
M11,7%20,8%
SD29,7%13,1%
C20,4%8,9%
V7,5%9,1%
KD6,1%8,9%
L1,0%4,2%
MP2,1%6,9%
S21,2%
SD29,7%79,2%Deltagart86,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-2,7
M+2,7+0,5
SD-4,7-2,2
C+0,4+0,8
V+1,3+0,4
KD+1,2+0,9
L+1,0+0,7
MP+0,9+1,4
S-2,8-2,7
SD-4,7-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

