Lilla Edet vs Stenungsund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
38
Trygghet
80
48
Ekonomi
79
23
Boende
60
15
Utbildning
78
21
Hälsa & vård
72
43
Livsmiljö
58
Nyckeltal
14 398 stInvånare27 854 st
33,85%Skatt inkl. region33,12%
42,4 årMedelålder42,7 år
14 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)31 700 kr/m²
929 per 100 000 invVåldsbrott592 per 100 000 inv
6,6%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
2 050 000 kr
2 650 000 kr
4 200 000 kr
1 650 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
199,4Meritvärde åk 9226,2
76,3%Behöriga till yrkesprogram86,9%
71,2%Behöriga till NV/teknik85,1%
77,6%Behöriga lärare89,9%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
85%Tillgång till sjukvård87%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,0%
8,5VAB-dagar per förälder7,4
20,4Barn i idrott40,8
83,5%Inskrivna i förskola89,6%
15,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,2
5,0Barn per anställd5,2
48,9%Behöriga förskollärare48,3%
Jobb & arbetsmarknad
82,9%Sysselsättningsgrad86,6%
399 100 krMedianinkomst453 900 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimat77,8
65%Invånare som pendlar53%
Trygghet
39Kommunindex för trygghet60
25,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
6,5%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
9,5%Anmälda brott per invånare7,6%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt96%
50%Nöjdhet idrott & friluftsliv62%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
70%Skötsel av naturområden73%
Kultur & fritid
42%Kultur- och nöjesliv40%
1 318 krKultursatsning929 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjande79%
10,4%Elever i kulturskola6,7%
Klimat
1666 hSoltimmar/år1810 h
923 mmRegn/år988 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 211 krSkola & förskola35 133 kr
13 947 krÄldreomsorg11 922 kr
8 289 krFunktionsnedsättning & LSS9 006 kr
5 740 krIndivid & familjeomsorg4 666 kr
5 365 krInfrastruktur & miljö5 291 kr
2 955 krKultur & fritid3 328 kr
599 krÖvrig verksamhet569 kr
569 krPolitisk verksamhet820 kr
0 krHälso- och sjukvård30 kr
Investeringar · Mkr
105 MkrTotal investering367 Mkr
24 MkrByggnader & mark16 Mkr
26 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
55 MkrEntrepr. & konsulter329 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%24,1%
M15,9%23,0%
SD30,6%20,8%
C5,3%6,6%
V7,1%5,2%
KD6,7%7,6%
L3,5%6,4%
MP3,1%4,9%
S26,0%
SD30,6%82,5%Deltagart88,2%
Kommunval 2026
S21,2%21,1%
M11,7%22,7%
SD29,7%16,7%
C20,4%6,2%
V7,5%5,9%
KD6,1%5,5%
L1,0%4,0%
MP2,1%4,4%
S21,2%
SD29,7%79,2%Deltagart86,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-3,6
M+2,7+0,9
SD-4,7-3,0
C+0,4+0,8
V+1,3+1,0
KD+1,2+1,6
L+1,0+1,5
MP+0,9+0,9
S-2,8-3,6
SD-4,7-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

