Lilla Edet vs Stenungsund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
Lilla EdetStenungsund
26,0%
S24,1%
15,9%
23,0%
30,6%
SD20,8%
5,3%
6,6%
7,1%
5,2%
6,7%
7,6%
3,5%
6,4%
3,1%
4,9%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 88,2%
Kommun 2026
Lilla EdetStenungsund
21,2%
S21,1%
11,7%
22,7%
29,7%
SD16,7%
20,4%
6,2%
7,5%
5,9%
6,1%
5,5%
1,0%
4,0%
2,1%
4,4%
Valdeltagande 79,2%Valdeltagande 86,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lilla Edet, den ljusare undre är Stenungsund. Skillnaden är Lilla Edet minus Stenungsund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % 31,4 % | 37,9 % 25,8 % | 35,3 % 27,6 % | 28,7 % 25,9 % | 28,8 % 27,8 % | 26,0 % 24,1 % | +1,9 |
| M | 17,7 % 27,8 % | 22,3 % 36,1 % | 15,4 % 28,5 % | 14,4 % 23,8 % | 13,3 % 22,1 % | 15,9 % 23,0 % | -7,1 |
| SD | 5,2 % 2,6 % | 10,1 % 4,8 % | 22,7 % 13,8 % | 29,8 % 19,3 % | 35,3 % 23,8 % | 30,6 % 20,8 % | +9,8 |
| C | 9,1 % 7,4 % | 6,5 % 5,9 % | 6,3 % 5,9 % | 6,7 % 7,3 % | 4,9 % 5,8 % | 5,3 % 6,6 % | -1,3 |
| L | 5,4 % 9,0 % | 6,0 % 8,6 % | 3,5 % 6,5 % | 3,8 % 6,2 % | 2,5 % 4,9 % | 3,5 % 6,4 % | -2,9 |
| V | 7,9 % 5,0 % | 7,3 % 4,2 % | 6,4 % 4,2 % | 7,3 % 5,4 % | 5,8 % 4,2 % | 7,1 % 5,2 % | +1,8 |
| KD | 5,5 % 7,3 % | 3,8 % 6,3 % | 3,0 % 4,4 % | 5,2 % 6,8 % | 5,5 % 6,0 % | 6,7 % 7,6 % | -0,9 |
| MP | 3,8 % 5,0 % | 4,7 % 7,1 % | 4,2 % 6,4 % | 2,9 % 4,1 % | 2,3 % 4,0 % | 3,1 % 4,9 % | -1,7 |
| ÖVR | 3,0 % 4,3 % | 1,4 % 1,3 % | 1,0 % 0,8 % | 1,4 % 1,1 % | 1,8 % 1,4 % | 1,9 % 1,4 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,1 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD30,6%20,8%+9,8ppValdeltagande: Lilla Edet 82,5% · Stenungsund 88,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

