Lilla Edet vs Trollhättan — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
38
Trygghet
50
48
Ekonomi
35
23
Boende
23
15
Utbildning
49
21
Hälsa & vård
72
43
Livsmiljö
89
Nyckeltal
14 398 stInvånare59 265 st
33,85%Skatt inkl. region33,84%
42,4 årMedelålder41,6 år
14 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)18 300 kr/m²
929 per 100 000 invVåldsbrott890 per 100 000 inv
6,6%Ungdomsarbetslöshet6,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
1 200 000 kr
2 650 000 kr
2 900 000 kr
1 650 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
199,4Meritvärde åk 9230,8
76,3%Behöriga till yrkesprogram82,7%
71,2%Behöriga till NV/teknik77,0%
77,6%Behöriga lärare81,8%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
85%Tillgång till sjukvård89%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,4%
8,5VAB-dagar per förälder7,3
20,4Barn i idrott30,5
83,5%Inskrivna i förskola88,1%
15,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,7
5,0Barn per anställd5,5
48,9%Behöriga förskollärare56,3%
Jobb & arbetsmarknad
82,9%Sysselsättningsgrad78,7%
399 100 krMedianinkomst390 200 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimat77,5
65%Invånare som pendlar36%
Trygghet
39Kommunindex för trygghet43
25,0%Känner sig otrygga kvällstid35,0%
6,5%Brottsoro påverkar livskvalitet7,3%
9,5%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
50%Nöjdhet idrott & friluftsliv82%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,1 km
70%Skötsel av naturområden93%
Kultur & fritid
42%Kultur- och nöjesliv78%
1 318 krKultursatsning2 011 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjande87%
10,4%Elever i kulturskola10,5%
Klimat
1666 hSoltimmar/år1698 h
923 mmRegn/år824 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 211 krSkola & förskola32 303 kr
13 947 krÄldreomsorg13 134 kr
8 289 krFunktionsnedsättning & LSS9 533 kr
5 740 krIndivid & familjeomsorg6 775 kr
5 365 krInfrastruktur & miljö6 307 kr
2 955 krKultur & fritid4 600 kr
599 krÖvrig verksamhet1 230 kr
569 krPolitisk verksamhet666 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
105 MkrTotal investering202 Mkr
24 MkrByggnader & mark18 Mkr
26 MkrMaskiner & inventarier16 Mkr
55 MkrEntrepr. & konsulter135 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 75% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%33,5%
M15,9%19,9%
SD30,6%17,2%
C5,3%4,9%
V7,1%9,5%
KD6,7%5,6%
L3,5%3,9%
MP3,1%4,2%
S26,0%
SD30,6%82,5%Deltagart84,7%
Kommunval 2026
S21,2%36,0%
M11,7%30,7%
SD29,7%12,1%
C20,4%3,8%
V7,5%9,0%
KD6,1%3,7%
L1,0%1,4%
MP2,1%3,1%
S21,2%
SD29,7%79,2%Deltagart83,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-2,2
M+2,7+0,9
SD-4,7-3,6
C+0,4-0,4
V+1,3+3,4
KD+1,2+0,8
L+1,0+0,6
MP+0,9+0,7
S-2,8-2,2
SD-4,7-3,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

