Lilla Edet vs Trollhättan — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
Lilla EdetTrollhättan
26,0%
S33,5%
15,9%
19,9%
30,6%
SD17,2%
5,3%
4,9%
7,1%
9,5%
6,7%
5,6%
3,5%
3,9%
3,1%
4,2%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
Lilla EdetTrollhättan
21,2%
S36,0%
11,7%
30,7%
29,7%
SD12,1%
20,4%
3,8%
7,5%
9,0%
6,1%
3,7%
1,0%
1,4%
2,1%
3,1%
Valdeltagande 79,2%Valdeltagande 83,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lilla Edet, den ljusare undre är Trollhättan. Skillnaden är Lilla Edet minus Trollhättan i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % 49,5 % | 37,9 % 42,0 % | 35,3 % 40,6 % | 28,7 % 36,2 % | 28,8 % 35,7 % | 26,0 % 33,5 % | -7,5 |
| SD | 5,2 % 1,9 % | 10,1 % 4,9 % | 22,7 % 13,5 % | 29,8 % 17,4 % | 35,3 % 20,8 % | 30,6 % 17,2 % | +13,4 |
| M | 17,7 % 18,8 % | 22,3 % 24,1 % | 15,4 % 17,9 % | 14,4 % 17,7 % | 13,3 % 19,0 % | 15,9 % 19,9 % | -4,0 |
| V | 7,9 % 5,4 % | 7,3 % 5,8 % | 6,4 % 5,8 % | 7,3 % 6,9 % | 5,8 % 6,1 % | 7,1 % 9,5 % | -2,5 |
| C | 9,1 % 5,6 % | 6,5 % 3,7 % | 6,3 % 4,1 % | 6,7 % 6,1 % | 4,9 % 5,4 % | 5,3 % 4,9 % | +0,3 |
| L | 5,4 % 6,8 % | 6,0 % 7,4 % | 3,5 % 5,3 % | 3,8 % 5,0 % | 2,5 % 3,4 % | 3,5 % 3,9 % | -0,4 |
| MP | 3,8 % 4,3 % | 4,7 % 6,8 % | 4,2 % 6,1 % | 2,9 % 4,3 % | 2,3 % 3,5 % | 3,1 % 4,2 % | -1,1 |
| KD | 5,5 % 5,5 % | 3,8 % 4,4 % | 3,0 % 3,7 % | 5,2 % 5,1 % | 5,5 % 4,8 % | 6,7 % 5,6 % | +1,1 |
| ÖVR | 3,0 % 2,1 % | 1,4 % 1,0 % | 1,0 % 0,8 % | 1,4 % 1,2 % | 1,8 % 1,3 % | 1,9 % 1,3 % | +0,6 |
| FI | — — | — — | 2,1 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,0%33,5%-7,5pp
SD30,6%17,2%+13,4ppValdeltagande: Lilla Edet 82,5% · Trollhättan 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

