Lilla Edet vs Vänersborg — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
38
Trygghet
38
48
Ekonomi
47
23
Boende
42
15
Utbildning
71
21
Hälsa & vård
20
43
Livsmiljö
73
Nyckeltal
14 398 stInvånare40 078 st
33,85%Skatt inkl. region33,69%
42,4 årMedelålder43,9 år
14 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)13 800 kr/m²
929 per 100 000 invVåldsbrott1 001 per 100 000 inv
6,6%Ungdomsarbetslöshet6,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
900 000 kr
2 650 000 kr
2 300 000 kr
1 650 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
199,4Meritvärde åk 9220,7
76,3%Behöriga till yrkesprogram84,7%
71,2%Behöriga till NV/teknik80,5%
77,6%Behöriga lärare86,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
85%Tillgång till sjukvård88%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,0%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,1%
8,5VAB-dagar per förälder8,1
20,4Barn i idrott29,0
83,5%Inskrivna i förskola90,9%
15,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,2
5,0Barn per anställd5,1
48,9%Behöriga förskollärare53,7%
Jobb & arbetsmarknad
82,9%Sysselsättningsgrad81,0%
399 100 krMedianinkomst390 100 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimat79,3
65%Invånare som pendlar49%
Trygghet
39Kommunindex för trygghet52
25,0%Känner sig otrygga kvällstid28,0%
6,5%Brottsoro påverkar livskvalitet7,4%
9,5%Anmälda brott per invånare10,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
50%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur2,1 km
70%Skötsel av naturområden83%
Kultur & fritid
42%Kultur- och nöjesliv48%
1 318 krKultursatsning1 652 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjande79%
10,4%Elever i kulturskola14,0%
Klimat
1666 hSoltimmar/år1891 h
923 mmRegn/år785 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 211 krSkola & förskola33 103 kr
13 947 krÄldreomsorg15 415 kr
8 289 krFunktionsnedsättning & LSS10 415 kr
5 740 krIndivid & familjeomsorg6 638 kr
5 365 krInfrastruktur & miljö4 856 kr
2 955 krKultur & fritid3 818 kr
599 krÖvrig verksamhet943 kr
569 krPolitisk verksamhet1 155 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
105 MkrTotal investering431 Mkr
24 MkrByggnader & mark14 Mkr
26 MkrMaskiner & inventarier99 Mkr
55 MkrEntrepr. & konsulter274 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 36% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%29,3%
M15,9%18,0%
SD30,6%21,4%
C5,3%5,7%
V7,1%8,2%
KD6,7%6,9%
L3,5%4,7%
MP3,1%4,2%
S26,0%
SD30,6%82,5%Deltagart85,0%
Kommunval 2026
S21,2%23,9%
M11,7%22,0%
SD29,7%14,2%
C20,4%6,6%
V7,5%10,5%
KD6,1%4,9%
L1,0%3,1%
MP2,1%3,2%
S21,2%
SD29,7%79,2%Deltagart83,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-3,4
M+2,7+2,1
SD-4,7-4,4
C+0,4+0,1
V+1,3+2,5
KD+1,2+1,1
L+1,0+1,0
MP+0,9+0,8
S-2,8-3,4
SD-4,7-4,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

