Lilla Edet vs Vänersborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
Lilla EdetVänersborg
26,0%
S29,3%
15,9%
18,0%
30,6%
SD21,4%
5,3%
5,7%
7,1%
8,2%
6,7%
6,9%
3,5%
4,7%
3,1%
4,2%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 85,0%
Kommun 2026
Lilla EdetVänersborg
21,2%
S23,9%
11,7%
22,0%
29,7%
SD14,2%
20,4%
6,6%
7,5%
10,5%
6,1%
4,9%
1,0%
3,1%
2,1%
3,2%
Valdeltagande 79,2%Valdeltagande 83,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lilla Edet, den ljusare undre är Vänersborg. Skillnaden är Lilla Edet minus Vänersborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % 42,0 % | 37,9 % 34,0 % | 35,3 % 34,7 % | 28,7 % 31,6 % | 28,8 % 32,8 % | 26,0 % 29,3 % | -3,4 |
| SD | 5,2 % 2,6 % | 10,1 % 6,3 % | 22,7 % 15,9 % | 29,8 % 22,1 % | 35,3 % 25,9 % | 30,6 % 21,4 % | +9,2 |
| M | 17,7 % 19,4 % | 22,3 % 26,0 % | 15,4 % 17,8 % | 14,4 % 16,0 % | 13,3 % 15,9 % | 15,9 % 18,0 % | -2,1 |
| C | 9,1 % 8,5 % | 6,5 % 5,8 % | 6,3 % 6,5 % | 6,7 % 7,3 % | 4,9 % 5,6 % | 5,3 % 5,7 % | -0,4 |
| V | 7,9 % 5,9 % | 7,3 % 6,7 % | 6,4 % 6,7 % | 7,3 % 6,9 % | 5,8 % 5,6 % | 7,1 % 8,2 % | -1,1 |
| KD | 5,5 % 7,5 % | 3,8 % 5,4 % | 3,0 % 4,5 % | 5,2 % 6,7 % | 5,5 % 5,8 % | 6,7 % 6,9 % | -0,2 |
| L | 5,4 % 6,8 % | 6,0 % 7,5 % | 3,5 % 4,8 % | 3,8 % 4,5 % | 2,5 % 3,7 % | 3,5 % 4,7 % | -1,2 |
| MP | 3,8 % 4,8 % | 4,7 % 7,1 % | 4,2 % 6,2 % | 2,9 % 3,6 % | 2,3 % 3,4 % | 3,1 % 4,2 % | -1,1 |
| ÖVR | 3,0 % 2,5 % | 1,4 % 1,2 % | 1,0 % 0,9 % | 1,4 % 1,3 % | 1,8 % 1,2 % | 1,9 % 1,5 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 2,1 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,0%29,3%-3,4pp
SD30,6%21,4%+9,2ppValdeltagande: Lilla Edet 82,5% · Vänersborg 85,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

