Ljungby vs Markaryd — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
53
Trygghet
56
61
Ekonomi
44
84
Boende
43
20
Utbildning
16
40
Hälsa & vård
47
35
Livsmiljö
28
Nyckeltal
28 132 stInvånare9 862 st
33,07%Skatt inkl. region33,31%
45,0 årMedelålder45,1 år
12 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 000 kr/m²
908 per 100 000 invVåldsbrott646 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet6,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
800 000 kr
400 000 kr
1 850 000 kr
1 150 000 kr
1 150 000 kr
900 000 kr
Utbildning
204,2Meritvärde åk 9189,5
70,3%Behöriga till yrkesprogram63,5%
66,3%Behöriga till NV/teknik55,7%
90,4%Behöriga lärare88,0%
Hälsa & vård
83,0Nöjdhet med vården83,0
76%Tillgång till sjukvård90%
63%Upplever rimlig väntetid63%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,6%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,8%
7,4VAB-dagar per förälder7,2
35,1Barn i idrott23,8
87,2%Inskrivna i förskola83,0%
10,5Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
5,3Barn per anställd5,1
48,6%Behöriga förskollärare46,2%
Jobb & arbetsmarknad
83,6%Sysselsättningsgrad80,9%
388 900 krMedianinkomst372 100 kr
70,7Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
18%Invånare som pendlar24%
Trygghet
48Kommunindex för trygghet56
23,0%Känner sig otrygga kvällstid30,0%
8,6%Brottsoro påverkar livskvalitet9,3%
10,9%Anmälda brott per invånare11,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur3,8 km
77%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
58%Kultur- och nöjesliv59%
1 458 krKultursatsning1 413 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande85%
14,3%Elever i kulturskola11,7%
Klimat
1771 hSoltimmar/år1673 h
730 mmRegn/år762 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 517 krSkola & förskola33 817 kr
18 922 krÄldreomsorg18 977 kr
10 129 krFunktionsnedsättning & LSS9 525 kr
4 888 krInfrastruktur & miljö5 770 kr
4 560 krIndivid & familjeomsorg4 176 kr
3 910 krKultur & fritid2 970 kr
962 krPolitisk verksamhet1 149 kr
155 krÖvrig verksamhet152 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
334 MkrTotal investering204 Mkr
12 MkrByggnader & mark7 Mkr
49 MkrMaskiner & inventarier19 Mkr
251 MkrEntrepr. & konsulter167 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,9%23,1%
M17,3%16,7%
SD24,9%31,0%
C6,1%4,3%
V5,7%5,9%
KD11,7%11,9%
L4,4%3,8%
MP3,2%2,1%
S24,9%
SD24,9%83,6%Deltagart81,5%
Kommunval 2026
S20,6%22,0%
M19,5%12,9%
SD22,5%16,3%
C9,8%6,6%
V7,1%3,4%
KD16,1%37,2%
L1,1%0,3%
MP3,4%1,0%
S20,6%
SD22,5%79,7%Deltagart77,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-4,0
M-2,1+1,2
SD-3,4-4,7
C+0,5+0,3
V+2,0+2,7
KD+4,0+2,3
L+2,0+1,9
MP+0,7+0,6
S-4,0-4,0
SD-3,4-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

