Ljungby vs Markaryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LjungbyMarkaryd
24,9%
S23,1%
17,3%
16,7%
24,9%
SD31,0%
6,1%
4,3%
5,7%
5,9%
11,7%
11,9%
4,4%
3,8%
3,2%
2,1%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 81,5%
Kommun 2026
LjungbyMarkaryd
20,6%
S22,0%
19,5%
12,9%
22,5%
SD16,3%
9,8%
6,6%
7,1%
3,4%
16,1%
37,2%
1,1%
0,3%
3,4%
1,0%
Valdeltagande 79,7%Valdeltagande 77,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ljungby, den ljusare undre är Markaryd. Skillnaden är Ljungby minus Markaryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,8 % 41,3 % | 30,7 % 33,2 % | 33,4 % 34,5 % | 28,3 % 27,0 % | 29,0 % 27,1 % | 24,9 % 23,1 % | +1,8 |
| SD | 3,2 % 4,8 % | 6,1 % 9,2 % | 16,4 % 21,1 % | 23,4 % 31,5 % | 28,3 % 35,8 % | 24,9 % 31,0 % | -6,1 |
| M | 23,2 % 19,8 % | 27,9 % 27,4 % | 20,3 % 19,6 % | 18,6 % 16,5 % | 19,4 % 15,5 % | 17,3 % 16,7 % | +0,7 |
| C | 14,0 % 10,4 % | 12,8 % 9,6 % | 10,2 % 7,5 % | 9,3 % 6,2 % | 5,6 % 4,0 % | 6,1 % 4,3 % | +1,8 |
| KD | 9,2 % 12,6 % | 7,1 % 10,1 % | 5,8 % 7,4 % | 8,5 % 10,6 % | 7,7 % 9,6 % | 11,7 % 11,9 % | -0,2 |
| V | 4,5 % 2,8 % | 4,3 % 2,8 % | 4,2 % 2,4 % | 4,9 % 3,1 % | 3,8 % 3,2 % | 5,7 % 5,9 % | -0,2 |
| L | 5,0 % 3,7 % | 5,1 % 3,5 % | 3,1 % 1,7 % | 3,0 % 1,8 % | 2,5 % 1,8 % | 4,4 % 3,8 % | +0,7 |
| MP | 3,5 % 2,4 % | 5,1 % 3,6 % | 4,2 % 3,5 % | 2,5 % 1,6 % | 2,5 % 1,5 % | 3,2 % 2,1 % | +1,2 |
| ÖVR | 1,6 % 2,2 % | 0,9 % 0,6 % | 1,1 % 1,4 % | 1,4 % 1,6 % | 1,3 % 1,6 % | 1,6 % 1,3 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 0,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,9%31,0%-6,1ppValdeltagande: Ljungby 83,6% · Markaryd 81,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

