Ljusdal vs Ånge — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
51
Trygghet
27
15
Ekonomi
16
49
Boende
80
32
Utbildning
21
22
Hälsa & vård
19
24
Livsmiljö
13
Nyckeltal
18 377 stInvånare9 000 st
33,87%Skatt inkl. region34,62%
47,1 årMedelålder47,7 år
17 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)1 500 kr/m²
782 per 100 000 invVåldsbrott1 341 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet5,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
100 000 kr
1 850 000 kr
800 000 kr
1 250 000 kr
450 000 kr
Utbildning
216,4Meritvärde åk 9205,4
84,8%Behöriga till yrkesprogram74,4%
77,6%Behöriga till NV/teknik73,3%
83,2%Behöriga lärare85,4%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,7
88%Tillgång till sjukvård83%
60%Upplever rimlig väntetid50%
1,3 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto-0,6%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,5%
8,2VAB-dagar per förälder8,3
20,9Barn i idrott24,2
88,3%Inskrivna i förskolaSaknar data
9,8Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
5,1Barn per anställd4,2
42,6%Behöriga förskollärare40,3%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad82,3%
369 400 krMedianinkomst378 500 kr
78,4Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
18%Invånare som pendlar20%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet65
17,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,7%Anmälda brott per invånare9,3%
Natur & miljö
95%Närhet till natur viktigt97%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
2,9 kmAvstånd till skyddad natur3,0 km
78%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv47%
1 708 krKultursatsning1 701 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande70%
18,8%Elever i kulturskola8,3%
Klimat
1566 hSoltimmar/år2085 h
775 mmRegn/år751 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 522 krSkola & förskola33 390 kr
20 191 krÄldreomsorg23 287 kr
9 497 krFunktionsnedsättning & LSS8 775 kr
7 263 krIndivid & familjeomsorg4 758 kr
6 366 krInfrastruktur & miljö7 514 kr
3 450 krKultur & fritid4 547 kr
1 500 krPolitisk verksamhet1 253 kr
791 krÖvrig verksamhet1 064 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
143 MkrTotal investering58 Mkr
45 MkrByggnader & mark8 Mkr
15 MkrMaskiner & inventarier6 Mkr
74 MkrEntrepr. & konsulter44 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,2%33,2%
M17,3%14,3%
SD24,5%26,4%
C7,8%5,6%
V4,7%5,2%
KD6,3%8,0%
L4,7%3,1%
MP4,5%2,4%
S28,2%
SD24,5%82,9%Deltagart82,0%
Kommunval 2026
S18,3%30,8%
M11,9%9,1%
SD12,6%13,4%
C12,3%3,5%
V3,8%4,3%
KD2,0%3,9%
L17,5%0,2%
MP9,7%0,6%
S18,3%
SD12,6%81,4%Deltagart79,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-4,0
M+1,3+2,0
SD-1,7-3,4
C-0,2+0,1
V+0,1+0,4
KD+0,7+2,0
L+1,7+1,3
MP+1,0+0,9
S-3,8-4,0
SD-1,7-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

