Ljusdal vs Härjedalen — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
51
Trygghet
69
15
Ekonomi
20
49
Boende
16
32
Utbildning
66
22
Hälsa & vård
48
24
Livsmiljö
10
Nyckeltal
18 377 stInvånare10 117 st
33,87%Skatt inkl. region34,17%
47,1 årMedelålder47,9 år
17 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)33 200 kr/m²
782 per 100 000 invVåldsbrott503 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet4,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
2 150 000 kr
1 850 000 kr
2 300 000 kr
1 250 000 kr
2 550 000 kr
Utbildning
216,4Meritvärde åk 9226,1
84,8%Behöriga till yrkesprogram82,8%
77,6%Behöriga till NV/teknik80,6%
83,2%Behöriga lärare83,1%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården85,6
88%Tillgång till sjukvårdSaknar data
60%Upplever rimlig väntetid69%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,6%
8,2VAB-dagar per förälder7,2
20,9Barn i idrott20,8
88,3%Inskrivna i förskola85,8%
9,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,3
5,1Barn per anställd4,6
42,6%Behöriga förskollärare39,1%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad85,1%
369 400 krMedianinkomst371 500 kr
78,4Nöjdhet med företagsklimat78,1
18%Invånare som pendlar15%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet82
17,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet2,2%
7,7%Anmälda brott per invånare9,1%
Natur & miljö
95%Närhet till natur viktigtSaknar data
71%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,9 kmAvstånd till skyddad natur5,3 km
78%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 708 krKultursatsning1 530 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
18,8%Elever i kulturskola15,5%
Klimat
1566 hSoltimmar/år1544 h
775 mmRegn/år845 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 522 krSkola & förskola31 068 kr
20 191 krÄldreomsorg26 570 kr
9 497 krFunktionsnedsättning & LSS8 885 kr
7 263 krIndivid & familjeomsorg4 292 kr
6 366 krInfrastruktur & miljö10 098 kr
3 450 krKultur & fritid4 052 kr
1 500 krPolitisk verksamhet1 845 kr
791 krÖvrig verksamhet1 611 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
143 MkrTotal investering285 Mkr
45 MkrByggnader & mark249 Mkr
15 MkrMaskiner & inventarier25 Mkr
74 MkrEntrepr. & konsulter0 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,2%28,8%
M17,3%17,9%
SD24,5%22,4%
C7,8%8,1%
V4,7%4,4%
KD6,3%8,0%
L4,7%3,7%
MP4,5%4,7%
S28,2%
SD24,5%82,9%Deltagart83,8%
Kommunval 2026
S18,3%28,5%
M11,9%20,9%
SD12,6%14,0%
C12,3%11,4%
V3,8%5,9%
KD2,0%4,7%
L17,5%6,5%
MP9,7%1,3%
S18,3%
SD12,6%81,4%Deltagart80,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-4,6
M+1,3+4,4
SD-1,7-3,1
C-0,2+0,1
V+0,1-1,1
KD+0,7+1,2
L+1,7+0,6
MP+1,0+1,7
S-3,8-4,6
SD-1,7-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

