Ljusdal vs Hudiksvall — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
51
Trygghet
52
15
Ekonomi
60
49
Boende
63
32
Utbildning
60
22
Hälsa & vård
26
24
Livsmiljö
52
Nyckeltal
18 377 stInvånare37 341 st
33,87%Skatt inkl. region33,12%
47,1 årMedelålder46,0 år
17 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 300 kr/m²
782 per 100 000 invVåldsbrott972 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet7,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
1 150 000 kr
1 850 000 kr
2 100 000 kr
1 250 000 kr
1 500 000 kr
Utbildning
216,4Meritvärde åk 9219,7
84,8%Behöriga till yrkesprogram85,4%
77,6%Behöriga till NV/teknik80,1%
83,2%Behöriga lärare84,0%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
88%Tillgång till sjukvård86%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto-0,1%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,5%
8,2VAB-dagar per förälder7,4
20,9Barn i idrott34,5
88,3%Inskrivna i förskola87,6%
9,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,6
5,1Barn per anställd5,6
42,6%Behöriga förskollärare57,5%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad83,6%
369 400 krMedianinkomst386 700 kr
78,4Nöjdhet med företagsklimat82,1
18%Invånare som pendlar14%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet62
17,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet4,6%
7,7%Anmälda brott per invånare11,2%
Natur & miljö
95%Närhet till natur viktigt97%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv67%
2,9 kmAvstånd till skyddad natur3,0 km
78%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv57%
1 708 krKultursatsning1 378 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande83%
18,8%Elever i kulturskola11,8%
Klimat
1566 hSoltimmar/år2709 h
775 mmRegn/år672 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 522 krSkola & förskola29 232 kr
20 191 krÄldreomsorg17 888 kr
9 497 krFunktionsnedsättning & LSS10 891 kr
7 263 krIndivid & familjeomsorg5 157 kr
6 366 krInfrastruktur & miljö5 401 kr
3 450 krKultur & fritid3 259 kr
1 500 krPolitisk verksamhet875 kr
791 krÖvrig verksamhet1 243 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
143 MkrTotal investering634 Mkr
45 MkrByggnader & mark401 Mkr
15 MkrMaskiner & inventarier53 Mkr
74 MkrEntrepr. & konsulter117 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,2%32,6%
M17,3%17,1%
SD24,5%19,1%
C7,8%8,6%
V4,7%6,2%
KD6,3%5,5%
L4,7%3,7%
MP4,5%5,3%
S28,2%
SD24,5%82,9%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S18,3%26,8%
M11,9%19,6%
SD12,6%15,3%
C12,3%19,2%
V3,8%8,4%
KD2,0%3,7%
L17,5%1,2%
MP9,7%4,5%
S18,3%
SD12,6%81,4%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-3,8
M+1,3+2,5
SD-1,7-2,1
C-0,2+0,3
V+0,1-0,1
KD+0,7+0,2
L+1,7+1,2
MP+1,0+1,0
S-3,8-3,8
SD-1,7-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

