Ljusdal vs Orsa — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
51
Trygghet
26
15
Ekonomi
22
49
Boende
37
32
Utbildning
46
22
Hälsa & vård
12
24
Livsmiljö
41
Nyckeltal
18 377 stInvånare6 902 st
33,87%Skatt inkl. region34,30%
47,1 årMedelålder47,0 år
17 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 300 kr/m²
782 per 100 000 invVåldsbrott1 309 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet4,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
600 000 kr
1 850 000 kr
2 050 000 kr
1 250 000 kr
1 850 000 kr
Utbildning
216,4Meritvärde åk 9212,3
84,8%Behöriga till yrkesprogram84,3%
77,6%Behöriga till NV/teknik77,1%
83,2%Behöriga lärare84,1%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården81,0
88%Tillgång till sjukvård93%
60%Upplever rimlig väntetid70%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto+0,9%
-0,4%Befolkningstillväxt+0,7%
8,2VAB-dagar per förälder8,6
20,9Barn i idrott21,7
88,3%Inskrivna i förskola86,7%
9,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,7
5,1Barn per anställd4,8
42,6%Behöriga förskollärare49,4%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad83,1%
369 400 krMedianinkomst363 300 kr
78,4Nöjdhet med företagsklimat71,5
18%Invånare som pendlar48%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet64
17,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet6,4%
7,7%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
95%Närhet till natur viktigt98%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
2,9 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
78%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv47%
1 708 krKultursatsning1 987 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande82%
18,8%Elever i kulturskola20,8%
Klimat
1566 hSoltimmar/år1598 h
775 mmRegn/år872 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 522 krSkola & förskola28 931 kr
20 191 krÄldreomsorg20 203 kr
9 497 krFunktionsnedsättning & LSS5 970 kr
7 263 krIndivid & familjeomsorg6 460 kr
6 366 krInfrastruktur & miljö6 426 kr
3 450 krKultur & fritid4 128 kr
1 500 krPolitisk verksamhet965 kr
791 krÖvrig verksamhet1 002 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
143 MkrTotal investering176 Mkr
45 MkrByggnader & mark0 Mkr
15 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
74 MkrEntrepr. & konsulter172 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,2%25,3%
M17,3%15,3%
SD24,5%27,4%
C7,8%6,6%
V4,7%6,2%
KD6,3%7,1%
L4,7%4,4%
MP4,5%4,4%
S28,2%
SD24,5%82,9%Deltagart83,2%
Kommunval 2026
S18,3%21,7%
M11,9%11,2%
SD12,6%20,1%
C12,3%32,7%
V3,8%5,3%
KD2,0%4,6%
L17,5%0,1%
MP9,7%4,0%
S18,3%
SD12,6%81,4%Deltagart81,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-1,5
M+1,3+1,9
SD-1,7-5,5
C-0,2+0,1
V+0,1+0,9
KD+0,7+0,5
L+1,7+1,6
MP+1,0+0,7
S-3,8-1,5
SD-1,7-5,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

