Hoppa till innehållet

Ljusdal vs Orsa — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LjusdalOrsa
28,2%
S
25,3%
17,3%
M
15,3%
24,5%
SD
27,4%
7,8%
C
6,6%
4,7%
V
6,2%
6,3%
KD
7,1%
4,7%
L
4,4%
4,5%
MP
4,4%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 83,2%

Kommun 2026

LjusdalOrsa
18,3%
S
21,7%
11,9%
M
11,2%
12,6%
SD
20,1%
12,3%
C
32,7%
3,8%
V
5,3%
2,0%
KD
4,6%
17,5%
L
0,1%
9,7%
MP
4,0%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 81,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ljusdal, den ljusare undre är Orsa. Skillnaden är Ljusdal minus Orsa i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,8 %
34,8 %
37,0 %
36,1 %
36,5 %
33,1 %
34,0 %
27,9 %
32,1 %
26,8 %
28,2 %
25,3 %
+2,9
SD
3,1 %
3,2 %
6,9 %
9,0 %
16,6 %
20,8 %
20,0 %
26,6 %
26,2 %
32,9 %
24,5 %
27,4 %
-2,9
M
19,2 %
21,0 %
24,1 %
21,3 %
18,8 %
14,5 %
14,4 %
11,4 %
16,0 %
13,4 %
17,3 %
15,3 %
+2,0
C
14,5 %
15,6 %
9,5 %
10,2 %
8,6 %
10,7 %
12,3 %
11,0 %
8,0 %
6,5 %
7,8 %
6,6 %
+1,2
V
8,4 %
6,9 %
7,4 %
6,2 %
5,6 %
5,7 %
6,9 %
8,1 %
4,6 %
5,3 %
4,7 %
6,2 %
-1,6
KD
5,0 %
5,5 %
3,6 %
4,7 %
2,4 %
3,2 %
5,1 %
7,2 %
5,6 %
6,6 %
6,3 %
7,1 %
-0,8
MP
3,9 %
5,1 %
5,2 %
6,6 %
4,9 %
5,0 %
2,8 %
3,0 %
3,5 %
3,7 %
4,5 %
4,4 %
+0,1
L
4,4 %
4,2 %
4,4 %
4,6 %
3,2 %
2,8 %
3,4 %
2,6 %
3,0 %
2,8 %
4,7 %
4,4 %
+0,3
ÖVR
2,7 %
3,6 %
1,9 %
1,3 %
0,9 %
1,5 %
1,2 %
2,2 %
1,1 %
2,0 %
1,9 %
3,2 %
-1,3
FI
—
—
—
—
2,6 %
2,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,2%25,3%+2,9pp
M17,3%15,3%+2,0pp
SD24,5%27,4%-2,9pp

Valdeltagande: Ljusdal 82,9% · Orsa 83,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad